Vyhráli jsme soud s nepoctivým řemeslníkem, který si ponechal peníze, které dostal na materiál. Můžeme sdílet rozsudek soudu, kde ponecháme jeho jméno a příjmení, skryjeme adresu a ostatní údaje? Řemeslník má již dva a půl roku exekuci, ze které nic nesplatil, vydělává, ale těžko prokázat, má peníze na ruku, nebo posílá skrze známé. Majetek i bydlení má hlášené na jiné osoby, sídlo podnikání má u rodičů, kde se exekuci nepodařilo nic zabavit a do bytu kde bydlí nemůže, neb tam není oficiálně hlášen. Má další exekuce a vesele podniká. Na profilu má reference, ale exekutor nikdy peníze nenajde, stačilo se nahlásit na MÚ. Navíc o naší firmě a našem jméně píše skrze fiktivní jména, že jsme zloději a o firmě poškozující lži o službě, kterou nevyužil on ani fiktivní jméno. Jak prosím postupovat a vymáhat dluhy v Německu? Lze to? Exekutor, který z dlužníka nic nevymohl to prý nedělá. Pracuje v ČR i v Německu. Je to nákladné? Pokud tam podniká, musí být někde registrovaný? Nebo stačí jen IČO z ČR? Děkujeme.
_________________________________
Doplňující dotaz:
Dobrý den, děkuji za informaci, přesto mi prosím dovolte dotaz. Soud s živnostníkem je veřejný, seznam exekucí je také veřejný, ale veřejnost se nesmí dozvědět kvůli ochraně osobních údajů nepoctivého pravdivé informace, ani jméno? Pokud neproběhne soud, který dá spotřebiteli za pravdu, nesmí spotřebitel šířit informaci kvůli ochraně dobrého jména a soukromí řemeslníka a když soud potvrdí, že se obohatil, práci neudělal a peníze nevrátil, nebo že má další exekuce (prokazující nesolidnost) - nesmí se do reference, ani na sociální síti, zveřejnit výpis z evidence exekucí, nebo rozsudek (se zakrytým datem narození a dalších údajů i když jsou veřejné)? Jsem z toho poněkud zmatený. Děkuji
Nepoctivý řemeslník, sdílení rozsudku soudu veřejně - nechal si peníze na materiál, nic nekoupil, peníze nevrátil, má exekuce
- Základní údaje
- Uložil(a): Mgr. Michaela Veselá
- Kategorie: Nezařazené, GDPR
- Zobrazení: 248
Co se týče možnosti zveřejnění rozsudku, s tímto bych byla opatrná, neboť i ponecháním pouze jména a příjmení nepoctivého řemeslníka může být považováno za zásah do soukromí druhé strany a není vyloučeno, že proti Vám druhá strana zahájí právní kroky. Z toho důvodu například soudy svá rozhodnutí (své rozsudky) zveřejňují zcela anonymizovaná, tedy bez uvedení jmen stran.
Pokud již rozsudek nabyl právní moci a uplynula lhůta k plnění stanovená rozsudkem, je jedinou možností, jak se domoci své pohledávky, zahájit exekuci u kteréhokoli soudního exekutora v České republice. Pokud uvádíte, že do bytu, kde dlužník bydlí, exekutor nemůže, není to tak úplně pravda. Byť tam nemusí být oficiálně hlášen, pokud je soudnímu exekutorovi tato adresa známá a má tak z určitých zdrojů ověřeno, že se zde dlužník zdržuje, nic mu nebrání místní šetření zde provést. Otázkou však zůstává, zda nebude mít dlužník ošetřenu i tuto situaci například tak, že na veškeré cennější věci předloží doklady, že je nevlastní a tak podobně.
Jednou z možností je v rámci exekuce postihovat příjem podnikatele jako jinou peněžitou pohledávku (§312 a násl. občanského soudního řádu). Soudní exekutor nicméně zpravidla nemá možnost, jak zjistit, pro koho dlužník aktuálně „pracuje“, aby tuto pohledávku mohl postihnout. Pokud byste disponovali Vy touto informací, bylo by vhodné ji soudnímu exekutorovi poskytnout. V souladu s § 318 občanského soudního řádu by tyto pohledávky podléhaly výkonu rozhodnutí dvěma, případně třemi, pětinami.
Je pravdou, že soudní exekutor v České republice provádí exekuce pouze na území České republiky, tudíž není oprávněn vést exekuci v Německu. Pro zahájení exekuce v Německu by bylo nutné požádat český soud o prohlášení rozsudku za vykonatelný i v jiném státě, nicméně předpokladem pro zahájení exekuce by bylo nutné znát především majetek dlužníka v Německu, pokud v dané zemi nemá pobyt. V daném případě navíc předpokládám, že dlužník není v Německu nijak registrován a ani být nemusí, pokud jeho hlavní příjmy a životní zájmy – rodina, bydliště, zůstanou v České republice. Postačuje mu tak pouze IČ z České republiky.
___________________________________________________________________________________
Odpověď na upřesňující dotaz:
Byť jednání soudu bývají veřejná, ochrana soukromí tak je ve své podstatě jednorázově porušena při vyhlášení rozsudku, nicméně toto je výslovně stanoveno v Ústavě, čl. 96 odst.2: „Jednání před soudem je ústní a veřejné; výjimky stanoví zákon. Rozsudek se vyhlašuje vždy veřejně.“. Po vyhlášení rozsudku je již soukromí opět chráněno.
Výpis z centrální evidence exekucí je veřejný v tom smyslu, že každému, kdo o něj požádá po uhrazení poplatku, je poskytnut. Předpokládá se však, že je buď poskytován osobě povinné – dlužníkovi či osobě, která má oprávněný zájem tuto informaci zjistit (např. druhá strana při uzavírání kupní smlouvy, nájemní smlouvy, pracovní smlouvy, smlouvy o půjčce, aj.). Zcela jiná situace je, když tato osoba předmětnou informací zveřejní po neurčitý okruh osob.
Co se týče reference, tak není vyloučeno negativní referenci zveřejnit, jde hlavně o to, že musí být pravdivá - nesmí být falešná či přinejmenším zkreslená. Zde je opět chráněno soukromí druhé osoby ve smyslu osobnostních práv fyzické osoby - podnikatele.