Jsem členem Společenství vlastníků bytových jednotek SVJ. Do domu se před 2 roky (2023) nastěhovali noví vlastníci a manželka větrá na schodišti, i když se topí, často 4 i více hodin. Bydlím v bytě pod jejich. Manželovi jsem poslal e-mail a požádal ho, aby zavírala okno a upozornil ji, že porušuje Usnesení shromáždění SVJ o větrání a ochlazuje můj byt a všechny byty ve vchodu. Odpověděl mailem, který zároveň poslal všem členům výboru SVJ. Mail je plný sprostých nadávek a urážek. Zajímá mne zda moji žádost a jeho odpověď můžu přečíst na Shromáždění vlastníků a neporušil tím nějaký zákon? Stížnost u přestupkové komise jsem podal. Děkuji za odpověď. Bořivoj
Může člen SVJ zveřejnit vulgární email mezi členy SVJ na schůzi SVJ?
- Základní údaje
- Uložil(a): PhDr. et Mgr. Simona Ulčová, PhD. - právník
- Kategorie: Nezařazené, GDPR
- Zobrazení: 128
Přečtením předmětného vulgárního e-mailu na shromáždění vlastníků bytových jednotek se trestného činu nedopustíte. Trestný čin porušení tajemství listin a jiných dokumentů uchovávaných v soukromí totiž dle § 183/1 trestního zákoníku spáchá ten, kdo:
"... neoprávněně poruší tajemství listiny nebo jiné písemnosti, fotografie, filmu nebo jiného záznamu, počítačových dat anebo jiného dokumentu uchovávaného v soukromí jiného tím, že je zveřejní, zpřístupní třetí osobě nebo je jiným způsobem použije ..."
E-mail, který Vám byl adresován, zajisté není "uchováván v soukromí jiného", jak výše citovaná skutková podstata trestného činu vyžaduje.
Je možné, že dotyčný soused se v této věci obrátí na místně příslušný obecní/městský úřad (resp. jeho přestupkovou komisi) a bude zde iniciovat zahájení přestupkového řízení pro spáchání přestupku proti občanskému soužití. Toho se totiž dle § 7/1 písm. a) a c) bodu 3. zákona o některých přestupcích dopustí ten, kdo:
- jinému ublíží na cti tím, že ho zesměšní nebo ho jiným způsobem hrubě urazí,
- úmyslně naruší občanské soužití tak, že se vůči jinému dopustí schválnosti.
Dle mého názoru by však Vaše jednání nemohlo být jako přestupek kvalifikováno, jelikož naopak Vy jste tím, kdo byl uražen na cti. Přečtení předmětného e-mailu na shromáždění vlastníků bytových jednotek tak lze
hodnotit jako zcela adekvátní odvetu.
Pisatel předmětného e-mailu by se mohl - teoreticky - bránit i soukromoprávní cestou a tvrdit, že přečtením předmětného e-mailu na shromáždění vlastníků bytových jednotek jste neoprávněně zasáhl do jeho soukromí. Dle § 86 občanského zákoníku totiž platí, že:
"Nikdo nesmí zasáhnout do soukromí jiného, nemá-li k tomu zákonný důvod. Zejména nelze bez svolení člověka narušit jeho soukromé prostory, sledovat jeho soukromý život nebo pořizovat o tom zvukový nebo obrazový záznam, využívat takové či jiné záznamy pořízené o soukromém životě člověka třetí osobou, nebo takové záznamy o jeho soukromém životě šířit. Ve stejném rozsahu jsou chráněny i soukromé písemnosti osobní povahy."
Nejsem si však ani trochu jist tím, zda by bylo možné označit vulgární e-mail (který byl sice adresován Vám, ovšem byl současně zaslán i všem členům výboru SVJ) za "soukromou písemnost osobní povahy". Dle mého názoru by soukromoprávní obrana dotyčného souseda, opřená o výše citované ustanovení občanského zákoníku, nemohla být úspěšná.
_____________________________
Právní předpisy zmiňované v odpovědi:
- zákon č. 40/2009 Sb., trestní zákoník
- zákon č. 251/2016 Sb., o některých přestupcích
- zákon č. 89/2012 Sb., občanský zákoník