31.12.2018 jsem známému odsunul židli jako vtip. Upadl a udeřil se do hlavy. 15.4.2019 se mi telefonicky ozval. Od 21.1.2019 je na nemocenské - údajně následkem tohoto úrazu. Požaduje mimosoudní vyrovnání. Jinak to bude řešit soudně. Do této doby mne nekontaktoval a nyní vyhrožuje trestním stíháním. Jak měl postupovat neprodleně po úraze, aby mohl s takovým časovým odstupem podat trestní oznámení nebo požadovat odškodnění? Děkuji. Tadeáš

ODPOVĚĎ:
Muselo by být skutečně prokázáno, že jeho stav je následkem úrazu, tedy musel by mít minimálně lékařskou zprávu, v případě soudního sporu znalecký posudek. Dokud Vám nedoloží hodnověrný důkaz, že jeho stav je následkem onoho pádu, nejste povinen mu nic hradit. Pokud z lékařské zprávy také nebude vyplývat, že jeho stav je dán pouze a jen pádem na zem způsobený událostí dne 31.12.2018, zase to není důkaz o tom, že Vy jste viníkem.