Mám dědečka, 84 let, který před měsícem prodělal mozkovou mrtvici. Nyní je již doma, kognitivně v podstatě v pořádku, zdravotně je to horší, ale chodí a velmi, velmi základně se obslouží. Nicméně nemá žádnou chuť k jídlu ani do života. Bydlí v domě, kde byl celý život, ale přepsal ho před časem na svého syna, mého strýce. Má zde zřízenou služebnost (podrobnosti neznám). Strýc mě přes SMS opakovaně a velmi nevybíravě obvinil, že za dědovu mrtvici mohu já, protože jsem mu před 4 lety zařizovala registraci na očkování proti Covidu (na dědovo výslovné přání) a z toho prý teď dostal mrtvici. Volal i mému manželovi, že jsme mu "zabili tátu". Po spoustě sprostých zpráv z jeho strany jsem mu jednou odpověděla a požádala ho, ať mě už nikdy nekontaktuje, že s ním nikdy mluvit nebudu. Dědečka jsem navštívila v nemocnici a několikrát doma, přičemž při poslední návštěvě jsem strýci odmítla odpovědět na pozdrav. Na to mě začal vyhazovat, že za dědou nesmím, protože dům je jeho. Teď mi po mých rodičích vzkazuje, že tam nesmím, dokud se mu písemně neomluvím a moje děti, dědečkovi pravnuci (3 roky a 7 měsíců), tam nesmí, dokud nebudou očkování proti Covidu, aby dědečka nemohli ohrozit. Strýc samotný je těžký odpůrce očkování, věří asi na jakési vládní spiknutí proti zdraví lidí a že každý očkovaný je ovce a pravděpodobně brzy zemře (či co já vím....). Z mého pohledu je blázen (což je asi irelevantní). Dědeček není v psychickém stavu, kdy by byl ochoten či schopen tuto situaci se svým synem jakkoliv řešit. Ale troufám si říct, že jsem s dědou vždy měla velmi dobrý vztah a miluje svoje pravnuky. Dodám ještě, že strýc je aktuálně nezaměstnaný (kromě řady "kšeftů" bokem) a apeloval na moji matku, svou sestru, která pracuje ve zdravotnictví, aby práci opustila a dědu si vzala k sobě domů a on se nemusel starat. To děda nechce, chce zůstat ve "svém" domě. Mám nějakou možnost, jak si vymoci návštěvu u dědečka? Ten není schopný sám dům opustit a jít mi otevřít. Chodila jsem tam se svým otcem, který má klíče, ale ten tam už se mnou nepůjde, když to strýc zakázal. Moje matka je celkově proti strýci, ale v tomto případě s ním, k mému velkému překvapení, souhlasí. Že je to celé moje chyba a měla jsem mu na pozdrav odpovědět. Takže hlavně aby nebyla žádná scéna před sousedy a ať tam tedy nechodím. S tím já se ale odmítám smířit. Strýc měl vždy svoje rodiče i svou sestru podivným způsobem v hrsti a všichni ho ve všem omlouvali (právní přestupky, alkohol....). Matka ho sice časem prohlédla, ale asi se ho bojí. Když se strýc napije (denně), je agresivní. Děkuji za jakoukoliv radu.
Věcné břemeno, služebnost
Majitel nemovitosti zakazuje návštěvy osoby s věcným břemenem - jak postupovat?
- Základní údaje
- Uložil(a): Mgr. Lukáš Mohyla (právník)
- Kategorie: Věcná břemena (služebnosti)
- Zobrazení: 96
Nejsem si vůbec jist tím, zda mohou určité právní kroky zlepšit Vámi popsané rodinné vztahy, nicméně nabízí se Vám v zásadě dvě možnosti řešení:
1/ Soukromoprávní varianta:
Bylo by velmi vhodné, pokud byste zjistila, jaký je obsah služebnosti (věcného břemene), kterou má Váš dědeček zřízenu ke svému bývalému domu (předpokládám, že se jedná o tzv. služebnost dožití, resp. služebnost bytu). Tento typ služebnosti totiž zpravidla obsahuje rovněž právo přijímat v domě návštěvy. Za tímto účelem můžete navštívit místně příslušné pracoviště katastrálního úřadu a vyžádat si zde nahlédnutí do sbírky listin k dědečkovu bývalému domu – zde by měla být uložena smlouva, jejímž prostřednictvím byla služebnost (věcné břemeno) zřízena (lze si samozřejmě pořídit i kopii).
Je-li ve smlouvě o zřízení služebnosti uvedeno, že oprávněný (Váš dědeček) může v domě přijímat návštěvy, mohl by se Váš dědeček dožadovat realizace tohoto oprávnění, případně byste se na toto ujednání smlouvy mohla odvolávat i Vy.
V souvislosti s jednáním Vašeho strýce je vhodné poukázat ještě na § 1012 občanského zákoníku, dle něhož platí, že:
„Vlastník má právo se svým vlastnictvím v mezích právního řádu libovolně nakládat a jiné osoby z toho vyloučit. Vlastníku se zakazuje nad míru přiměřenou poměrům závažně rušit práva jiných osob, jakož i vykonávat takové činy, jejichž hlavním účelem je jiné osoby obtěžovat nebo poškodit.“
Z tohoto ustanovení tedy vyplývá, že a/ Váš strýc je oprávněn se svým domem v podstatě libovolně nakládat, resp. o něm libovolně rozhodovat, ovšem b/ Váš strýc nesmí své vlastnické právo zneužívat na újmu jiných osob (vlastnické právo se nemůže stát nástrojem šikany).
Potíž soukromoprávního řešení tkví v tom, že výše uvedených práv se lze v podstatě domáhat pouze soudní cestou – ze znění dotazu usuzuji, že touto cestou se nechce vydat ani Váš dědeček, ani Vy.
2/ Veřejnoprávní varianta:
Ze znění dotazu usuzuji, že Váš strýc se vůči Vám mohl dopustit přestupku proti občanskému soužití. Tento přestupek spáchá dle § 7/1 písm. c) bodů 3. a 4. zákona o některých přestupcích ten, kdo úmyslně naruší občanské soužití tak, že se vůči jinému dopustí schválnosti, nebo se vůči jinému dopustí jiného hrubého jednání. Za spáchání tohoto přestupku lze uložit pokutu do 20.000,- Kč. V této věci se proto můžete obrátit na přestupkovou komisi obecního/městského úřadu a iniciovat zde zahájení přestupkového řízení.
______________________________
Právní předpisy zmiňované v odpovědi:
- zákon č. 89/2012 Sb., občanský zákoník
- zákon č. 251/2016 Sb., o některých přestupcích