Popíšu vám situaci v domě mých rodičů, kde má babička dožití si nastěhovala pána, který nelegálně obýval kulturní památku a tu následně svým počínáním zapálil. Majitelé kulturní památky na něj následně podali žalobu. Nepřejeme si aby u nás bydlel zkoušely jsme to po dobrém bez úspěchu. Zavolali jsme policii ta nám řekla že nemůže nic dělat, protože jak tento pán tak babička prohlásili, že je na návštěvě. Ale je tu každou noc spí tu a někdy i celé dny. Můžeme se nějak bránit? Děkuji, Jaroslav

ODPOVĚĎ:
Je třeba obstarat důkazy, tedy fotografie, svědky, a podat k soudu žalobu o vyklizení tohoto pána. Návštěvám nezabráníte, ale pokud bude prokázáno, že v domě trvale žije, lze ho vyklidit.
Nebo je ještě varianta babičce zrušit soudně věcné břemeno z důvodu, že ho neužívá řádně a poškozuje svým chováním majitele domu.

► Stránka obsahuje odpověď na tato témata:

  • Nastěhování cizí osoby osobou s věcným břemenem - jak donutit vystěhovat nezvaného člověka z domu majitele?