Zneužití věcného břemene dožití - oprávněná osoba nechává bydlet (opakovaně přespávat) jinou osobu
- Uložil(a): PhDr. et Mgr. Simona Ulčová, PhD. - právník
- Kategorie: Věcná břemena (služebnosti)
Dotaz ohledně věcného břemene: já a moje žena jsme před lety dostali darem od rodičů rodinný dům. Darovací smlouva obsahuje mimo jiné věcné břemeno vztahující se na obývané prostory v domě a na zahradě mým otcem a mou matkou. Matka zemřela. Následně si otec po letech našel přítelkyni.
Můžeme této jeho přítelkyni zakázat bydlení případně i přespávání a užívání prostor, které se vztahuje věcné břemeno otce a původně i matky? V případě, že otec neuposlechne našeho zákazu a přítelkyni si přesto nechá přespat (bydlet) v prostorech, na které se vztahuje věcné břemeno jak máme v tomto případě dál postupovat? Volat policii? A co máme policii předložit pro dokázání o našem právu a otcově (jeho přítelkyně) neprávu?
Reaguji na vyhledaný příspěvek na vašich stránkách, který se zabývá obdobnou problematikou. Viz:
https://www.bezplatnapravniporadna.cz/obcanske-pravo/vecna-bremena/10691-muze-bydlet-ve-vecnem-bremeni-druh-druzka-opravneneho.html
Předem děkuji za vaši odpověď. Jiří.
ODPOVĚĎ:
Věcné břemeno se podle toho, co zde uvádíte, vztahuje na vaše rodiče. Družka není rodičem, proto máte právo požadovat, aby družka neužívala tohoto práva. Pokud i přes vaše výzvy neuposlechne, můžete podat žalobu o zdržení se protiprávního zasahování do vlastnického práva (tzv. zápůrčí, čili negatorní žalobu). Pokud soud rozhodne ve váš prospěch, pak se rozhodnutí tohoto soudu stane po nabytí právní moci a vykonatelnosti, exekučním titulem, tj. můžete se svého práva domáhat prostřednictvím soudního exekutora.
Štítky: