Vydržení užívání podružného vodovodu od souseda - nový majitel sousedního domu zastavil vodu, může to udělat?
- Uložil(a): Mgr. Lukáš Mohyla (právník)
- Kategorie: Věcná břemena (služebnosti)
Mám dotaz, jak zajistit dodávku pitné vody do své domácnosti. Zahájil jsem realizaci samostatné přípojky pro můj dům, ale to potrvá cca 3 měsíce. Doposud jsem byl připojen přes společnou stěnu ze suterénu sousedního domu a platby jsme řešili odpočtovým vodoměrem.
Sousedův dům patřil mému dědovi a potom tetě, která ho prodala současnému majiteli, se kterým jsem vždy dobře vycházel. Teď ale soused vodu zavřel a nekomunikuje. Dá se nějak zajistit dodávka vody na dobu než dokončím svoji samostatnou přípojku? Děkuji Boris.
ODPOVĚĎ:
V této věci Vám v první řadě doporučuji kontaktovat dodavatele pitné vody (vlastníka/provozovatele vodovodu) a konzultovat s ním, zda by byl schopen Vám zajistit dodávky pitné vody jiným způsobem. V tomto ohledu Vám však dodavatel pitné vody nemusí vyjít vstříc, jelikož podmínky pro dodávky pitné vody jsou z jeho strany splněny – zdrojem obtíží je chování souseda (které nemůže dodavatel pitné vody ovlivnit).
Současně Vám doporučuji kontaktovat místně příslušný vodoprávní úřad (odbor životního prostředí obecního/městského úřadu) a konzultovat s ním, zda by Vám mohl pomoci – typicky nařídit sousedovi, aby ustal s blokací Vaší vodovodní přípojky.
Sousedovo počínání by bylo možné kvalifikovat jako přestupek proti občanskému soužití, kterého se dle § 7/1 písm. c) bodu 3. zákona o některých přestupcích dopustí ta fyzická osoba, která úmyslně naruší občanské soužití tak, že se vůči jinému dopustí schválnosti. Za spáchání tohoto přestupku může být uložena pokuta do 20.000,- Kč.
V této věci se proto můžete obrátit na místně příslušný obecní/městský úřad (resp. na jeho přestupkovou komisi) a podat zde návrh na zahájení přestupkového řízení. V rámci přestupkového řízení můžete rovněž navrhnout, aby byla Vašemu sousedovi uložena povinnost odblokovat přívod pitné vody do Vašeho domu (a to ve formě předběžného opatření ve smyslu § 61 správního řádu).
______________________________
Právní předpisy zmiňované v odpovědi:
zákon č. 251/2016 Sb. , o některých přestupcích
zákon č. 500/2004 Sb. , správní řád
Štítky: