Počet stránek ve webu: 47647

    1 1 1 1 1
    Pomohl Vám tento článek? Pokud ano, klikněte prosíme na 5 hvězdiček. Děkujeme! :)

    Jsem OSVČ a protože poskytuji své služby do zahraničí, funguji v režimu osoby identifikované k DPH. Dlouhé roky jsem měl za to, že do každoročního přiznání k dani z příjmů musím zahrnout všechny faktury, které jsem vystavil svým zákazníkům a mám v daňové evidenci, včetně těch neproplacených.

    Nyní mě přesvědčuje kamarád, že taková povinnost platí jen pro firmu, např. s. r. o. , nikoli pro podnikající fyzickou osobu, která podle něho naopak zahrnuje do přiznání k dani z příjmů jen reálně proplacené faktury. Jak to tedy je? Děkuji předem za odpověď. René.

     

    Odpověď:

    Ano, je to přesně tak. Jako fyzická osoba zahrnujete do daňového přiznání do příjmů, pouze skutečně obdržené příjmy, tedy faktury, které Vám byly v daném roce opravdu proplaceny. Například faktura vystavená v prosinci 2023 a proplacená v lednu 2024 patří do daňového přiznání k dani z příjmů za rok 2024.
    Podle vydaných faktur, které nebyly proplaceny, zahrnují do přiznání k dani z příjmů právnické osoby - firmy, protože vedou podvojné účetnictví podle zákona o účetnictví a fyzické osoby, které vedou podvojné účetnictví podle ýákona o účetnictví. Fyzická osoby, která vede daňovou evidenci nebo jen evidenci příjmů a pohledávek zahrnuje do příjmů pouze skutečně obdržené platby, postupuje se zde podle hotovostního principu - pouze skutečné příjmy. Oproti tomu při vedení účetnictví a třeba pro účely DPH se postupuje podle výnosového principu, kdy se zahrnují částky, které náleží na uskutečněná plnění i když nebyly proplaceny. U fyzické osoby jsou pro účely zákona o daních z příjmů částky, které obdrží jeho příjmy, u právnických osob a fyzických osob, které vedou účetnictví se příjmy podle zákona o daních z příjmů rozumí jejich výnosy podle zákona o účetnictví. Váš kamarád má v tomto pravdu.

    Nenašli jste odpověď na Váš dotaz? Zeptejte se našich právníků za drobný poplatek 99 Kč. Odpověď obdržíte maximálně do 5 pracovních dnů. Poradit se s naším advokátem.
    Komentáře pod články slouží k okomentování stránky. Pokud chcete poslat dotaz našim právníkům, pokračujte ZDE. Do komentářů prosíme nevkládejte dotazy. Děkujeme.

    Komentáře vytvořeny pomocí CComment

    Společný majetek manželů
    Rozvod manželství
    Vše o dědění a vydědění
    Proč se nevyplatí ignorovat dopisy

    Výživné, alimenty - nejčastější dotazy

    Vymáhání dluhů, směnky

    Strašák jménem exekuce
    Osobní bankrot (konkurz), oddlužení (insolvence) - informace
    Trvalé bydliště
    Omezení, zbavení svéprávnosti
    Proč se nevyplatí ignorovat dopisy

    Na co nezapomenout při stěhování