Rád bych se zeptal na vyplacení odměny "ústní dohodou". Nemám s bývalým jednatelem dobré vztahy a slíbil, že mi vyplatí odměnu. 16.01.2025 jsem se dozvěděl, že mu údajně advokáti poradili, ať mi to rovnou pošle na účet, předpokládám, že chce docílit toho, aby se to dalo uhrát na bezdůvodné obohacení. Pokud se do předmětu platby napíše odměna, tak předpokládám, že to stačit nebude, protože může později tvrdit, že to nebylo pro mě, je to tak? Je vůbec možné vyplacení odměny bez smlouvy/potvrzení, aby byla platná, nebo mám trvat na smlouvě/potvrzení? Pokud by mi je poslal, co by mi reálně mohlo hrozit? Jsem povinen ty peníze zdanit? Ve firmě mi pracovní smlouvy skončily, momentálně žádnou nemám. Moc děkuji.
Daně, daňové přiznání, finanční úřad, odvod daní
Vyplacení provize a odměny jednatelem s.r.o. - ústní dohoda
- Základní údaje
- Uložil(a): Mgr. Hana Wernerová (právník)
- Kategorie: Finanční právo, daně, kompenzační bonus
- Zobrazení: 87
V daném případě je důležité, z jakého důvodu by Vám měla být odměna vyplacena. Obecně odměna podléhá zdanění i odvodům, proto byste si měl ověřit u zaměstnavatele, zda Vám zaslal již odměnu po zdanění, jinak byste si ji musel dát do daňového přiznání.
Zaměstnavatel nemůže jen tak posílat nějaké částky bez řádného podložení. Není nezbytné, abyste měli písemnou smlouvu, protože už samotná výplata musí být účetně podložena. Obecně je třeba uvést, že k jakékoliv výplatě peněz musí existovat nějaký titul, přičemž tento nemusí být nutně písemný. Musí být ale jisté, o jaké plnění se jedná, zda o odměnu z důvodu pracovního poměru nebo nějaké odškodnění, apod.. Samozřejmě by bylo pro Vás jistější, abyste měl k výplatě písemné potvrzení, ale není to ze zákona nezbytný požadavek.