Potřeboval bych vědět, jak je v současné době upraveno osvobození od daně z nabytí nemovitosti v případě zakoupení bytu v novostavbě rodinného domu vč. pozemku (1. úplatný převod nemovitosti)? Resp, zda bude, či nebude možné toto osvobození uplatnit při koupi nového bytu v novostavbě rodinného dvojdomku s pozemkem v období od srpna 2019?

Vím, že proběhlo schválení novelizace příslušného zákona, který původně osvobození neumožňoval, nikde však nemohu dohledat, co z toho v praxi vyplývá pro mě, jakožto budoucího kupce výše uvedené nemovitosti. Děkuji, Honza

ODPOVĚĎ:
V současné době osvobození od daně stále ještě z nabytí nemovitosti v případě zakoupení bytu v novostavbě rodinného domu neplatí, stále se týká jen bytových domů.
Ale aktuálně byla změna zákonného opatření Senátu č. 340/2013 Sb. o dani z nabytí nemovitých věcí týkající se problému osvobození prvního úplatného nabytí jednotek v novém rodinném domě schválena poslaneckou sněmovnou ve 3. čtením dne 8. 3. 2019. Nyní bude schválená novela putovat do Senátu a v případě hladkého schválení rovnou k podpisu prezidentu republiky. Samozřejmě to nemohu slíbit, ale pokud bude účinnost zákona stanovena hned po vyhlášení ve sbírce zákonů a nebudou ji dávat od dalšího roku, tak je vysoce pravděpodobné, že v srpnu 2019 už bude první úplatné nabytí bytu v rodinném domě od daně z nabytí nemovitosti osvobozeno.
Teď když si koupíte byt v rodinném domě (nabydete vlastnické právo k jednotce, je tedy duležité datum zápisu v katastru nemovitostí), tak musíte zaplatit daň z nabytí nemovitých věcí, po nabytí účinnosti novely zákonného opatření bude tato koupě od daně osvobozena.