Evropská směrnice DAC7. Kvůli této směrnici je Aukro povinné nahlásit příjem z prodeje na jejich stránkách. Jelikož moje zisky na Aukru budou odhadem 200-300.000 Kč, založil jsem si volnou živnost, abych mohl dát do nákladů paušálně 60%. Prodávám sběratelské předměty, konkrétně sportovní karty. Můj dotaz se tedy týká pouze sběratelských předmětů. Můj hlavní dotaz se týká toho jaké prodeje musím danit.

Narazil jsem totiž na několik článků, kde se píše o tom, že pokud někdo na Aukru prodává své věci z dlouholeté sbírky, tak se na to daňová povinnost nevztahuje. Naopak, co koupím za účelem prodeje, se danit musí. Zajímalo by mě, jestli to tedy takto skutečně je. Pokud budu mít za rok 2023 čistý zisk např. 200.000 Kč a z toho 150.000 Kč bude z prodeje věcí co mám přes 10 let ve vlastnictví, tak z toho tedy nic danit nemusím? Do daňového přiznání bych tedy uvedl částku pouze 50.000 Kč pro potřebu daně? Mám v tom trochu zmatek, proto bych to potřeboval vysvětlit, abych byl na to připraven. Stejný dotaz se týká i prodeje na ebay. Tam se na rozdíl od Aukra vybírá od kupujícího DPH, takže jsem si myslel, že na ebay se zisk platit nemusí. Ovšem byl jsem upozorněn, že se pletu, tzn. i ebay bude mít nyní povinnost nahlásit zisk každého prodejce? Děkuji. S pozdravem Lubor.

ODPOVĚĎ:
Povinnost oznamovat souhrnné údaje z prodejů mají všechny platformy v Evropské unii, přes které se uskutečňují transakce. V České republice je to třeba Aukro, v EU ebay, atd. Oznamovací povinnost se týká těch prodejců, kromě tzv. prodejců v malém rozsahu, kterými jsou prodejci, kteří za rok uskuteční méně než 30 obchodů, pokud úhrn příjmů nepřekročí 2000 EUR. Poprvé se budou oznamovat prodeje uskutečněné od 1.1.2023 (platformy budou provádět oznámení v lednu 2024). Je nutné zmínzi, že samotné splnění oznamovací povinnosti pro prodejce automaticky neznamená, že příjmy musí zdanit, protože máme různé typy příjmů které jsou osvobozeny od daně. Pokud jde o prodej hmotných movitých věcí, které jste měl v osobním vlastnictví (nebyly zakoupeny za účelem prodeje), například sbírku, kterou máte ve vlastnictví už 10 let, tak příjem z prodeje této sbírky je osvobozen od daně z příjmů fyzických osob podle § 4 odst. 1 písm. c) zákona č. 586/1992 Sb. , o daních z příjmů. Podobné to je třeba v případě, kdy prodáte staré věci, které jste měl na chalupě, nepotřebný nábytek, oblečení, které už nebudete nosit, obraz, který Vám visel mnoho let na zdi, atd. Prostě jde o prodej vlastního majetku, který nebyl pořízen za účelem podnikání. Naopak věci na přeprodej např. obrazy, které koupíte a obratem je přeprodáte, nákup sběratelských předmětů za účelem jejich dalšího prodeje atd. , jsou příjmy z výkonu podnikání (tato činnost naplňuje charakteristické znaky podnikání - samostatný výkon soustavné činnosti za účelem dosažení zisku - nákup za účelem prodeje za vyšší cenu, nejde ani o investici, kdy si koupíte něco do sbírky, co možná za X let prodáte, když vzroste hodnota věci), které podléhají zdanění. Týká se to i situací, kdy zakoupíte větší sbírku sportovních karet, abyste získal konkrétní kus do své sbírky a zbytek, který ze zakoupené sbírky nepotřebujete potom rozprodáte, příjmy z takového rozprodeje podléhají zdanění. Pokud tedy na Aukru budete mít hrubý příjem z prodeje za rok 200.000 Kč, přičemž 150.000 Kč budou příjmy z prodeje vlastní sbírky, kterou jste budoval, už ji máte více než 10 let a 50.000 Kč budou příjmy z prodeje sběratelských předmětů, které jste nakupoval za účelem jejich dalšího prodeje, tak zdanitelným příjem bude oněch 50.000 Kč, to znamená, že v daňovém přiznání v části příjmů ze samostatné činnosti uvedete jako příjmy 50.000 Kč a k nim pak můžete uplatnit skutečné nebo paušální výdaje ve výši 60 % z těchto příjmů a daň z příjmů budete reálně platit z částky 20.000 Kč (tj. zisk, příjmy 50.000 Kč - výdaje 60 %). Protože bude tyto údaje od Aukra mít k dispozici finanční úřad a uvidí, že v daňovém přiznání máte uvedenou nižší částku, než částku, kterou obdržel od Aukra nebo jiných platforem, tak se Vás pak může zeptat na vysvětlení tohoto rozdílu, pak budete muset prokázat, že část příjmů se týkala prodeje vlastní sbírky, který je osvobozen od daně z příjmů fyzických osob. Týká se to všech platforem, které působí v EU přes které dochází k uskutečnění prodeje - např. ebay nebo Aukro, kde máte registrovaného prodejce a údaj o uskutečněném obchodu. Naopak třeba Sbazaru nebo Bazoše se tato povinnost netýká, protože jde čistě o inzertní servery, kde samotný server nemá žádné údaje o uskutečnění obchodu, jde čistě o inzerci a na samotné uskutečnění obchodu nemá tento portál vliv, protože probíhá zcela mimo něj.