Od roku 2021 pobírám řádný starobní důchod z ČR. Protože muž ještě pracuje v SRN, pracuji zde i já na částečný úvazek a přitom jezdím domu se starat o otce. Daňový poradce zde mě donutil přiložit výši mého důchodu z ČR do společných příjmů a zdaňují mi ho. Přitom jsem povinná přiložit jen příjmy, které podléhají dani i v naší zemi.

Chtěla bych to rozporovat, ale zdejší úředníci si vedou svou. V různých zprávách k mému problému jsem někde četla, že existuje přes finančák potvrzení, že důchod nepodléhá dani v ČR. Nemáme zde občanství, jen přechodný pobyt, vlastně jako pendleři jezdíme co týden max. 2 domů, kvůli otci.

ODPOVĚĎ:
Obecně důchod v České republice podléhá dani, ale je až do výše 36násobku minimální mzdy osvobozen od daně, takže když úhrnná výše pobíraného důchodu za rok nepřesáhne 36násobek minimální mzdy, tak neplatíte z důchodu žádnou daň. Další skutečností je, že pokud jste daňovou rezidentkou Německa, tj. že máte v Německu bydliště, tak máte povinnost zdaňovat vaše příjmy v Německu a ne v ČR. Protože bydlíte v Německu a máte příjem z ČR, tak je potřeba postupovat podle smlouvy o zamezení dvojího zdanění č. 18/1984 Sb. , o zamezení dvojího zdanění mezi Českou republikou a Německem, jde o mezinárodní právní předpis, který je nadřazený vnitrostátním právním předpisům, ve svém Článku 19 Penze uvádí, že "penze a podobné platy poukazované z důvodu dřívějšího zaměstnání osobě, která má bydliště v některém smluvním státě, podléhají s výhradou ustanovení článku 18 odstavec 1 (výjimka se týká pouze penzí z dřívějšího výkonu veřejné funkce) zdanění pouze v tomto státě". To znamená, že pokud máte důchod z ČR a bydlíte v Německu, tak důchod z ČR podléhá zdanění v Německu a nikoliv v ČR a pokud v Německu neexistuje osvobození od daně v případě důchodů jako tomu je v ČR, tak vyjde povinnost z českého důchodu zaplatit v německu daň z příjmů. Aby důchod nepodléhal zdanění v Německu, tak byste potřebovala od finančního úřadu v ČR si nechat vystavit potvrzení o daňovém domicilu, což je dokument, který potvrzuje, že jste daňovou rezidentkou České republliky a nikoliv Německa. Toho lze dosáhnout tak, pokud máte bydliště v obou státech, tak se daňová rezidentura určuje podle toho, ve kterém státě máte stálý byt, ke kterému státu máte užší osobní a hospodářské vztahy. Tím, že pracujete v Německu a bydlíte tam s manželem, tak se dá říct, že máte užší osobní a hospodářské vztahy k Německu, ledaže by Vaše osobní vztahy k ČR převážily (což by mohli třeba kvůli tomu, že máte pouze české občanství jezdíte sem pravidelně kvůli otci, vlastníte zde třeba majetek atd.).