27.7.2017 jsem se dohodla s panem XXX na rekonstrukci okolo svého domu. Měla jsem našetřeno 150.000 Kč a ještě jsem si vypůjčila 200.000 Kč v práci. Mám podepsanou smlouvu o dílo a také dodatek ke smlouvě o dílo, kdy mi má pan XXX vrátit vše a řádně do 24.9.2017 - do dnešního dne se tak nestalo.

Pan XXX ze mě vytahal cca 450.000 Kč na všechno - na materiál, a vícepráce. A to bez toho aniž by mi (i když jsem jej stále urgovala) udělal nabídku s cenou na vícepráce. K dnešnímu dni již týden nepracuje, vymlouvá se, že je nemocný. Nereaguje už na moje krátké textové zprávy SMS, telefonáty. Tedy nereagoval až do minulého týdne. Zvedl mi telefon a řekl mi, že mu prostě dlužím 15.000 Kč, které on potřebuje na to, aby dodělal co má, že mu to brzdí jeho práci. A že dokud mu je nevyplatím, tak nebude pokračovat v pracích. Bylo to naprosto směšné, zaplatila jsem už 435.000 Kč a on práci prostě nedodělal. Pan XXX nic nevlastní, nic nemá. Nepřebírá zásilky a hlavně nejsem první koho takhle podvedl. Dala jsem mu tedy 15.000 Kč a doufala, že se po našem rozhovoru začne něco dít. Jsou to již 4 dny a on byl na pozemku 1x a to cca 2 hodiny. Dostal ze mě peníze, které už nikdy neuvidím. Nemám ani bránu na pozemek. Původní mi zboural, chtěla jsem novou a nemám žádnou. Mám 3 velké psy. Nemohu svůj pozemek ani užívat. Jeho strategie, jak ze mě ty peníze dostat, byla jasná. Nechal si prvních 14 dní vyplácet peníze na materiál a práci, který jsme měli na smlouvě o dílo domluvený a  on se tvářil, že peníze má na to, aby samozřejmě vše zarezervoval (materiál jsem nikdy neviděla ani žádné doklady o rezervaci) a po 14ti dnech mi pak začal (bez nacenění víceprací) objevovat další a další "chyby" na mém domě s tím, že je potřeba udělat to a to a to. A že jinak nám popraská dům a navlhne. Věřila jsem v jeho odbornost, taky jsem věřila i tomu co říká a na všechny ty práce jsem mu dala tedy další a další peníze. Říkal, že musíme začít věci dělat od spodní části domu, aby se pak neponičila ta rekonstrukce v horní části, za kterou měl peníze a za kterou nehnul ani brvou. Dohoda původní byla taková, že udělá práce vč. materiálu za 300.000 Kč a vícepráce jsou opravdu jenom otázkou "mála peněz", v tuto chvíli ten člověk má všechny moje peníze a já nemám ani vstupní bránu na pozemek. Jen nataženou kari síť. Já tam žiju už od června 2017 v sutích - on tam vykonal práci cca za 100.000 Kč dle mého odhadu (nejsem odborník - práce i materiál je tedy ohodnocena mnou a ne znalcem). Nemám vůbec nic doděláno, nemohu vůbec svůj dvůr používat, mám odkopané základy okolo domu a bude zima. Okradl mě tedy o peníze, podvedl. Mám podepsanou smlouvu i daňové doklady -  vše mám zdokumentováno fotkami. Na internetu jsem před 14ti dny zjistila, že on již podvedl více lidí a že na něj teď dokonce někdo podává žalobu a trestní oznámení a že pan XXX je asi v podmínce, přikládám link na internetovou konverzaci:
http://www.podvodnici.net/pavel-vlk-frydlant-v-c-icoxxxxxxxx/#comment-94943
Milý pan XXX je asi řádný podvodník - patrně nic nevlastní, bydlí v nájmu na Kladně, úspěšně okrádá lidi na zálohách a stále mu to evidentně prochází. Potřebuji poradit jak postupovat, co se dá v této věci dělat. Jak zakonzervovat stavbu, pozvat tam znalce na posouzení odvedených prací? Potřebuji na zimu zahrabat základy domu a mít bránu. Mohu odstoupit od smlouvy? A dál? Podat trestní oznámení na Policii ČR nebo okresní státní zastupitelství? Dát možnost - výzvu, že je pod sankcí od 24.9.2017 a že prostě nepředal a že má šanci dodělat a předat např. do 15.11.2017. A poté odstoupit od smlouvy? Děkuji, Simona

ODPOVĚĎ:
Dle Vámi popsané situace mám za to, že jste oprávněna od smlouvy odstoupit již nyní, neboť již došlo k podstatnému porušení smlouvy. Vždy jistější je však varianta  poskytnout druhé straně lhůtu, jak uvádíte např. do 15.11.2017 a následně odstoupit. V odstoupení od smlouvy uveďte lhůtu, do které Vám mají být finanční prostředky vráceny a uveďte své číslo účtu. Pokud dobrovolně částku nevrátí, bude nutné se zaplacení domáhat žalobou. Předpokládám však, že touto cestou nebude vymáhání příliš úspěšné a vy naopak vynaložíte soudní poplatek ve výši 5% z žalované částky.
Rovněž je možné uvažovat o spáchání trestného činu podvodu dle ust. § 209 trestního zákoníku. Pokud máte informace o probíhajícím trestním řízení, doporučuji trestní oznámení podat co nejdříve. I v trestním řízení můžete jako poškozená uplatnit nárok na zaplacení dlužné částky, kdy s tímto nebude muset vynakládat žádné náklady.
S ohledem na popsanou finanční situaci doporučuji hlídat, zda na dlužníka nebude podán insolvenční návrh. Pokud by tomu tak bylo, je nutné Vaší pohledávku na vrácení dlužné částky do insolvence přihlásit. Zda vůči dlužníkovi probíhá insolvenční řízení si můžete ověřit zde:
https://isir.justice.cz/isir/common/index.do

► Stránka obsahuje odpověď na tato témata:

  • Zhotovitel převzal peníze a nedodělal dílo, peníze si nechal - jak postupovat?
  • Bezdůvodné obohacení zhotovitele díla - nedodělaná práce, peníze si nechal