Počet stránek ve webu: 43.470

1 1 1 1 1 Hodnocení 0.00 (0 hlasů)

Nechtíc jsem se proklikala na webových stránkách seznamky tak, že mi sdělili ať zaplatím 1.500 Kč za členství. Toto jsem ovšem nechtěla a ani po téhle zkušenosti jsem seznamku nevyužívala. Stále mi přicházejí emaily, ať to urychleně zaplatím, jinak pohledávku předají inkasní společnosti. Ihned jsem požádala o odstoupení od smlouvy.

To mi umožnili, ale prý až od 19.12.2024 a poplatek musím i přesto zaplatit. Chtěla jsem zaplatit, ale banka mi to neumožnila, kvůli nekalým praktikám tohoto obchodníka a zablokovala mi účet. Prosím co mám dělat? Platit, nebo to nechat být? Děkuji Dita.

 

ODPOVĚĎ:
V situaci, kdy jste nechtěně souhlasila s placeným členstvím na seznamce, máte několik možností, jak postupovat. To, co popisujete, je častý problém s tzv. nekalými praktikami některých online služeb, které lidi nalákají k uzavření smlouvy, aniž by si to plně uvědomili.
1. Právo na odstoupení od smlouvy
Podle zákona o ochraně spotřebitele (v České republice a obecně v EU) máte jako spotřebitel právo odstoupit od smlouvy uzavřené na dálku (např. přes internet) do 14 dnů od uzavření smlouvy bez udání důvodu. Pokud jste o toto právo již požádala, ale seznamka vám umožnila odstoupit až od prosince, může to být neoprávněný postup z jejich strany.
Pokud jste odstoupila od smlouvy do 14 dnů, neměla byste být povinna platit žádný poplatek za členství, ani pokud jste službu nevyužila.
Pokud vám neumožnili odstoupit do 14 dnů, mohlo by se jednat o porušení zákona, což by vám mohlo dát důvod k právním krokům, případně k podání stížnosti u České obchodní inspekce (ČOI) nebo jiného relevantního úřadu.
2. Nekalé obchodní praktiky
Pokud vaše banka zablokovala transakci kvůli podezření na nekalé praktiky, je pravděpodobné, že seznamka používá pochybné metody k vymáhání peněz, což může být další důvod pro neplacení.
Pokud jste nebyla jasně informována o ceně členství nebo jste nebyla výslovně požádána o souhlas se zpoplatněním, seznamka porušuje vaše práva jako spotřebitele.
Podvodné webové stránky často zneužívají situace, kdy lidé nevědomě souhlasí s placením za služby, které nechtěli využít.
3. Hrozby inkasní společností
Seznamky a jiné online služby někdy zasílají emaily s výhrůžkami o předání pohledávky inkasní společnosti, aby spotřebitele zastrašily a přiměly je k zaplacení. V mnoha případech je toto pouze takzvaná výstražná taktika a skutečné předání inkasu nemusí následovat. Pokud máte důkaz o tom, že jste odstoupila od smlouvy a že došlo k nekalým praktikám, máte silnou pozici k obraně.
Doporučené kroky:
Znovu napište seznamce: Dejte jasně najevo, že jste odstoupila od smlouvy a že neuznáváte jejich požadavek na zaplacení částky. Uveďte, že podle zákona máte právo na odstoupení bez sankcí do 14 dnů a že jste službu nevyužila. Upozorněte je, že případ můžete postoupit dál.
Kontaktujte Českou obchodní inspekci (ČOI) : Pokud seznamka nadále požaduje zaplacení, podejte stížnost u ČOI. Ta má pravomoc vyšetřovat a postihovat nekalé praktiky obchodníků.
Komunikace s inkasní společností: Pokud by inkasní společnost skutečně zaslala výzvu k zaplacení, ozvěte se jim s vysvětlením situace a poskytněte důkazy o tom, že jste odstoupila od smlouvy. Inkasní společnosti často zastaví vymáhání, pokud je jim jasné, že dluh je sporný.
Nepodléhejte nátlaku: Dokud situace není právně vyřešena a máte důkazy, že jste postupovala správně, nemusíte se obávat právních kroků ze strany seznamky.
Pokud máte pochybnosti o dalším postupu, můžete také zvážit konzultaci s právníkem, který se specializuje na spotřebitelské právo, aby vám poradil, jak se bránit proti případným hrozbám.

Nenašli jste odpověď na váš dotaz? Zeptejte se našich právníků za drobný poplatek 79 Kč. Odpověď obdržíte do 3 dnů. Poradit se s právníkem.