9.4.2019 jsme zakoupili štěně tibetské dogy s PP od chovatelky z Polska za účelem pozdějšího uchovnění a chovu, měl být ženichem pro naši další fenku TD. K pejskovi jsme dostali pouze kopii polského průkazu původu, exportní průkaz měl být vystaven následovně, nicméně do ruky se nám nikdy originál nedostal, ačkoliv chovatelka tvrdila, že ho odeslala.

Poslala nám pouze oscanovanou kopii přes messenger na Facebook. Problém je následující: Pejsek nás stál 1.000 EUR, chovatelka se nabídla, že nám ho do ČR přiveze, protože má cestu po Evropě, kde rozváží i další prodané psy a jede si sama zakoupit štěně do ciziny. Byli jsme rádi, že nemusíme jet 750 km pro pejska. Původní domluva byla, že ho doveze 7.4.2019 v neděli do Ostravy, kde jsme s našimi stávajícími psy byli na výstavě. Kolem poledne téhož dne napsala zprávu, že se jim pokazilo auto a že tedy dá vědět, kdy psa přiveze. Ozvala se následně, že pejska dovezou 9.4.2019 až do Znojma, kde poblíž bydlíme. Byl parný den. Štěně vezla společně s dalšími psy ve vozidle Citroen Berlingo, pejsek byl unavený, byl mokrý a zapáchal močí, v autě byl v kleci, kde měl podložku pro děti. Jeho bráška vypadal v o něco lepším stavu. Dali jsme jim napít, oběd, zaplatili a přidali ještě na dopravu 50 EUR. Pes neměl očkování na vzteklinu ani žádný další doklad kromě pasu jsme k němu nedostali, bohužel ani smlouvu, byla pouze ústní a mailová komunikace. Pejsek další 2 dny hodně pil a močil, čůral prakticky bezbarvou moč a proto jsme ho vzali 3. den po "dodání" k veterinářce. Výsledky krve i moči byly v pořádku jen s tím, že pejsek skutečně moc pije a mohlo by to zatěžovat ledviny, proto dostával jen řízené množství vody, byl zřejmě vystresovaný, v průběhu dalšího týdne až 14 dnů se pejsek poměrně vzpamatoval, se psy se přátelil a už tolik nepil a nečůral. Když jsme měli psa 6 týdnů a 5 dní, začal silně kulhat na pravou zadní nohu. Hned v pondělí 27.5.2019 jsme navštívili veterinářku, která udělala RTG nohy a naznala, že by se mohlo jednat o zánět v kloubu. Nasadila antibiotika jako první krok konzervativnější léčby a pejskovi klidový režim, chodil proto na procházky jen na vodítku a přes den se psy na dvorku neběhal. Nicméně pejsek kulhal dál a tak po asi 3 týdnech na ATB jsme jeli na další rtg a konzultaci s ortopedem. Ten nás postrašil s možností výskytu OCD u psa- osteochondrózy, nicméně snímky RTG nebyly zcela jednoznačné a proto jsme po úvaze už zoufalí jeli na kliniku při univerzitě do BRNA na CT vyšetření, protože ani odběr tekutiny z kloubu neukázal na žádné bakteriální ani jiné onemocnění, na které by se dala použít cílená antibiotika. Pejsek asi týden před vyšetřením začal kulhat i na přední nožky. Na CT se potvrdila špatná diagnóza, jasná osteochondroza v hlezenním kloubu na zadní pravé noze s počínajícími artotickými změnami a další začínající na předních obou nohách, jediná noha bez nálezu byla levá zadní. Chovatelku jsme průběžně informovali, což mohu doložit komunikací na FCB. Říkala nám, že je třeba rychle jednat. Když jsme problém komunikovali s několika dalšími ortopedy, dostalo se nám odpovědi, že situace je vážná, že bez operace se neobejde, operace jedné nohy stojí 19.000 Kč a do chovu, že pes rozhodně nebude. Jelikož pejsek evidentně trpěl bolestmi, těžko vstával a nohy ho příliš neposlouchaly, rozhodli jsme se po smutné úvaze, že ho necháme uspat. Chovatelku jsme informovali s naším záměrem a že bychom rádi dostali vrácené alespoň peníze za psa, že peníze za léčení nechceme, ale vrátit 1.000EUR. Chovatelka zásadně nesouhlasila s utracením a že si pejska vyzvedne asi za 14dní. S tím jsme nesouhlasili a navrhli jí, že pokud psa chce zpět, ať si pro něho přijede tedy hned, že se nebudeme dívat, jak se trápí. Pro pejska si tedy ještě ten víkend přijela, podepsala mi papír, že nám dá štěně z jiného vrhu dle našeho výběru anebo že nám vrátí peníze za psa, pokud si štěně od ní nevybereme. Peníze od počátku vrátit nechtěla, že je nemá. Dostala od nás vyšetření CT i RTG snímky a veškeré info, co jsme s pejskem dělali a jaká má vyšetření. Veterina nás stála přes 10.000 Kč, máme na vše doklady. Navrhla nám krytí, která plánuje na své fenky a ať si z některého vybereme - chtěli jsme původně pejska, což jsme jí řekli, pak jsme znovu procházeli rodokmeny a zjistili, že pro naší fenku by nebyl vhodný, protože ponese po matce ředění barvy, které je pro náš chov nežádoucí a proto jsme paní napsali, že bychom si tedy vzali fenku. Jenže následně jsem si uvědomila, že matka budoucího vrhu loni (2019) měla štěňátko s předkusem a proto jsem paní napsala, že bychom raději chtěli vrátit peníze, že raději nechceme štěně od ní. Paní odmítá peníze vrátit, tvrdí, že pes, kterého jsme jí dali byl nakažený stafylokokem, že jí kvůli tomu doma umřelo několik štěňat a že pes jí stál 3.000 EUR na veterině. Nyní, že předává celou věc právníkovi, aby se na to podíval. Chtěla jsem Vás požádat o radu, jak se můžeme bránit, když nám nechce vrátit peníze a my nechceme už od ní raději žádného psa. Tvrdí, že jsme na ní hodili odpovědnost za nemocného psa, že na ní nebereme ohledy, jaké s ním má starosti a tak dále. Vzít si psa zpět byla její volba, přestože věděla, jak je pes nemocný, také podepsala smlouvu o vrácení psa a vrácení peněz nebo náhradě jiným štěnětem dle našeho výběru. Nevíme, co teď máme dělat, cítíme se podvedeni, skoro nám připadá, že ona od nás snad ještě bude požadovat nějaké další peníze a co můžeme dělat, aby nám vrátila pořizovací cenu za štěně, které evidentně mělo vrozenou dispozici pro toto onemocnění? Ještě pro úplnost uvádím, že máme od štěnětě další 3 psy a k tomu 2 důchodce kolie a jedno malé štěně kolie nyní skoro 5měsíční - všichni jsou zdraví a bez potíží podobného ražení, krmení mají všichni stejné. Dospělí psi tibetské dogy mají aktuálně po kontrolních rentgenech před uchovněním, oba mají klouby v pořádku. Můžeme se nějak bránit a získat naše peníze za vadné štěně zpět? Já chápu, že pes není stroj, že chovatel mnohdy geny ovlivnit nemůže, ale proč bychom za to měli platit my??? Děkuji mockrát předem. Vendula.

ODPOVĚĎ:
Pro Vás je podstatný obsah smlouvy, kterou jste s prodejcem uzavřeli. Pokud je ve smlouvě řečeno, že Vám buď vrátí peníze nebo dodá nové štěně, máte na toto právo.
Jestliže prodejce nechce dobrovolně splnit svou povinnost, doporučuji ji písemně vyzvat tzv. předžalobní výzvou (vzor naleznete zde: https://www.zbynekmlcoch.cz/ke-stazeni/obcanske-pravo-vzory/predzalobni-upominka-vyzva-k-uhrazeni-dluhu-vzor-ke-stazeni-zdarma-novy-obcansky-zakonik-2014).
Pokud by na tuto výzvu nebylo reagováno, můžete se domáhat vrácení peněz před civilním soudem.
Doporučuji vést veškerou komunikaci s prodejcem v písemné podobě.