Můj německý přítel má v Česku obchodní firmu. Firma byla aktivní do konce 2015. Od 2016 je totálně neaktivní = žádné výnosy a žádné náklady. Takže není vedeno žádné účetnictví. Údajně je to podle německé legislativy: žádná činnost -> žádný výkaz. Přítel požádal krajský soud o zrušení firmy. Soud zjistil, že za léta nečinnosti nejsou ve sbírce listin žádné účetní uzávěrky. Vyzval tedy mého přítele o doplnění chybějících uzávěrek za 2016 - 2020.   Dotaz:

Je možné bez účetnictví vystavit účetní uzávěrku s nulovým obsahem? Nebo je možné ji nahradit jiným dokumentem, např. čestným prohlášením? Děkuji. Dobroslav.

ODPOVĚĎ:
Bez účetnictví můžete vystavit účetní závěrku, protože pokud nenastal žádný účetní případ, tak účetnictví nemá žádný obsah a tím pádem jsou výkazy nulové. Obchodní firma, která je účetní jednotkou, tak musí zveřejnit účetní závěrku, proto doporučuji dodat rejstříkovému soudu chybějící účetní závěrky s nulovými údaji. Čestné prohlášení, respektive spíše oznámení Vám může pomoci pouze při podávání daňového přiznání, pokud obchodní firma nevykonávala žádnou činnost a nemá z čeho podat daňové přiznání, tak se finančnímu úřadu oznámí, že firmě nevznikla žádná daňová povinnost a tudíž nepodá daňové přiznání. České účetní předpisy neobsahují žádnou možnost nahrazení účetní závěrky něčím jiným, když obchodní firma nevykonává žádnou činnost.