Manžel si založil v r. 2018 společnost s. r. o. , zakoupil osobní automobil, který je veden na jeho společnost. Ve společnosti je manžel jediný zaměstnanec. Osobní automobil využívá k rodinným účelům (dovolená) a k přepravě do zaměstnání. K výkonu svého povolání jej nepotřebuje, pracuje jako programátor IT. 12/2021-05/2023 žijeme odděleně a manžel mi odmítá automobil, tedy osobní vozidlo půjčovat a to i o víkendu (kdy nepracuje).

Argumentuje slovy, že nejsem zaměstnanec firmy a na auto nemám nárok.   SJM nemáme rozdělené a auto bylo zakoupené z peněz v SJM. Mám právo využívat tento osobní automobil? V případě rozvodu byl by automobil zahrnut do majetku k vypořádání? Předem děkuji za odpověď. S pozdravem Justýna.

ODPOVĚĎ:
Pokud manžel za finanční prostředky pořídil auto do majetku třetího subjektu, tedy společnosti, máte nárok na pohledávku vůči společnosti. Nemáte tedy nárok na automobil, ale máte pohledávku vůči firmě.