Chci se zeptat zda a za jakých podmínek jsou možné 24 hodinové směny? Jsme kolektiv 5 zaměstnanců a všichni bychom je velmi ocenili. Pracujeme v sociální službě (azylový dům) s provozem 24/7. Zaměstnavatel by nám i rád vyhověl, ale tvrdí, že je to nezákonné. Víme, ale že někde (zdravotnictví, policie...) to jde. Šlo by napsat něco jako smlouvu mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem, že tento typ služeb (24h.) vyžadujeme?

ODPOVĚĎ:
Zákoník práce v § 83 jednoznačně říká, že délka směny nesmí přesáhnout 12 hodin.
V tomto případě není přípustná jakákoli dohoda mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem. Pokud máte zkušenost, že to je někde možné, jedná se obcházení zákoníku práce.