1 1 1 1 1 Hodnocení 5.00 (1 hlas)

Manžel měl v zaměstnání, tuším, v r. 2009 nebo 2010 (přesně si teď aktuálně nepamatuji) pracovní úraz, kdy byl nucen jít na plastiku zkřížených vazů. Následně marodil cca 8 měsíců (tenkrát proběhlo odškodnění za pracovní úraz). Aktuálně má s kolenem problémy, kdy se pravidelně dostavuje bolestivost.

Bude nucen jít k lékaři, protože ho to již velmi vážně omezuje v běžném životě. Chci se tedy zeptat, zda-li může uplatňovat nějaké trvalé následky či nikoliv. Tenkrát mu lékař zaškrtl v dokladech pro pojišťovnu, ve kterém byla kolonka "TRVALÉ NÁSLEDKY" slovo "NE".

ODPOVĚĎ:
Skutečnost, že v době, kdy Váš manžel utrpěl pracovní úraz, nebyly lékařem shledány žádné trvalé následky, samozřejmě neznamená, že by se tyto trvalé následky nemohly projevit později (a to i s několikaletým odstupem).
K tomu, aby mohl Váš manžel uplatnit po svém zaměstnavateli nárok na odčinění trvalých následků (správně by se mělo hovořit o ztížení společenského uplatnění) je zapotřebí, aby bylo prokázáno, že jeho nynější zdravotní obtíže přímo souvisejí s pracovním úrazem, který v minulosti utrpěl.
Bude proto zapotřebí, aby se Váš manžel podrobil lékařskému vyšetření, jehož výstupem bude lékařská zpráva, v jejímž rámci bude lékař konstatovat, že jeho současné zdravotní potíže mají příčinu v pracovním úraze (tzn. že se nejedná například o projev jiného onemocnění, které s úrazem nesouvisí). Získá-li Váš manžel takovou lékařskou zprávu, bude se moci obrátit na svého zaměstnavatele, který by měl začít vše řešit se svou pojišťovnou.