Pracuji jako letecký mechanik ve 3. rizikové kategorii s rizikem hluku (zajišťuji servis vrtulníků). Při posledním vyšetření lékař konstatoval zhoršení sluchu a od té doby vnímám výrazný progres, který potvrdilo i nové vyšetření. Podle názoru odborného lékaře bych neměl nadále setrvávat na současném pracovišti a řešit věc se zaměstnavatelem.

Ten mi ale odmítl vydat žádanku na mimořádnou prohlídku. Chtěl bych tedy poprosit o radu, co v takovém případě dělat, abych nadále nemusel být vystaven škodlivému vlivu na své zdraví a mohl uplatnit nároky, které by mi vznikly v případě ztráty zdravotní způsobilosti. Děkuji Vám za odpověď a přeji hezký den. Lubomír.

ODPOVĚĎ:
Zaměstnavatel nesmí připustit, aby zaměstnanec vykonával práci, ke které není zdravotně způsobilý, a při zařazování zaměstnanců k práci je povinen postupovat podle závěrů lékařských posudků o jejich zdravotní způsobilosti [§ 103 odst. 1 písm. a) zákoníku práce, § 55 odst. 1 písm. b) zákona o specifických zdravotních službách].
Pokud zaměstnanec požádá o provedení pracovnělékařské prohlídky, je zaměstnavatel povinen této žádosti vyhovět a zaměstnance vyslat na mimořádnou prohlídku.
Nebude-li zaměstnavatel žádost zaměstnance akceptovat, je možné obrátit se na místně příslušný inspektorát práce (www.suip.cz).