Od 26.9. 2022 do 21.4. 2023 jsem byl v pracovní neschopnosti. Zaměstnavatel mi strhl za pracovní neschopnost dovolenou, celkem 61 hodin. Dovolenou mi strhli z letošního (2023) nároku. Loňskou (2022) nevybranou dovolenou mi nechali 70,5 hodin. V zaměstnání nám nařídili vybrat loňskou (2022) dovolenou do konce června 2023.

V účtárně argumentují, že to tak spočítal software. I v software můžou být chyby. Otázka z ní, zda mi neměli strhnout 61 hodin z loňské dovolené.

ODPOVĚĎ:
Pracovní neschopnost je potřeba nebrat jako jedno období, ale rozlišit mezi obdobím v roce 2022 (od 26.9.2022 do 31.12.2022) a v roce 2023 (od 1.1.2023 do 21.4.2023). Podle zákoníku práce se doba pracovní neschopnosti pro účely výpočtu dovolené považuje za dobu výkonu práce, pokud pracovní neschopnost v daném kalendářním roce nepřesahuje 20-ti násobk stanovené týdenní pracovní doby a zaměstnanec zároveň v daném kalendářním roce mimo pracovní neschopnost odpracoval alespoň 12ti násobek stanovené týdenní pracovní doby (§ 216 zákoníku práce). Pokud šlo v roce 2022 o Vaši jedinou pracovní neschopnost, pracovní neschopnost v roce 2022 vychází cca na 14 týdnů, tedy s ohledem na výše uvedené byste měl mít nárok na dovolenou za rok 2022 v plném rozsahu, tak z dovolené za rok 2022 se nebude nic strhávat a výpočet softwaru je provedený správně. Pracovní nechopnost v roce 2023 trvala cca 16 týdnů. Mimo tuto pracovní neschopnost ještě nebylo v roce 2023 odpracováno 12 týdnů, ovšem krácení dovolené v roce 2023 nemusí být definitivní, protože pokud půjde v roce 2023 o jedinou pracovní neschopnost, tak by se Vám dovolená neměla vůbec krátit.