1 1 1 1 1 Hodnocení 5.00 (1 hlas)

Zaměstnavatel na pracoviště, do chodeb, k výtahu nechal nainstalovat kamery se záznamem /5-7dnů, nejsem si zcela jistá/. Kamery mi samy o sobě nějak nevadí, nedělám nic nezákonného, ale naše firma zaměstnává odsouzené a na kamery koukají dozorci, může to tak být, že na mě kouká někdo úplně jiný z jiné "firmy"? Upozornění na kamery máme pouze na dveřích na vrátnici a na vstupních dveřích do hlavní budovy.

Nikdo nás neseznámil, kdo má právo na záznam koukat, komu je možné ho vydat atd. Co kamery zabírají a proč vlastně.
Teď ve firmě nainstalovali nový stroj, z mé pracovní pozice by bylo vhodné o něm něco vědět, alespoň částečně, neboť zastávám funkci koordinátora výroby a zástupce směnového vedoucího. Momentálně je zde firma, která zaměstnance zaučuje, tak jsem si k ním stoupla a chtěla jsem se něčemu přiučit. Bohužel za chvíli dorazil vedoucí výroby a vyhodil mě, že mu psal pan ředitel, jestli se mnou počítá ve výrobě na balení. Vedoucí mi řekl, jak jinak by to mohl vědět když je momentálně 100km od Liberce a to v Praze na poradě a kouká na kamery. A to mi tedy trochu vadí.
Co se smí co nesmí atd. Děkuji, Karla

ODPOVĚĎ:
Dobrý den,
základní pravidla (nejen) pro zavedení kamerového systému na pracovišti jsou zakotvena v § 316/2 a 3 zákoníku práce. Dle těchto ustanovení platí, že:

- zaměstnavatel nesmí bez závažného důvodu spočívajícího ve zvláštní povaze činnosti zaměstnavatele narušovat soukromí zaměstnance na pracovištích a ve společných prostorách zaměstnavatele tím, že podrobuje zaměstnance (mimo jiné) otevřenému nebo skrytému sledování,
- jestliže je u zaměstnavatele dán závažný důvod spočívající ve zvláštní povaze činnosti zaměstnavatele, který odůvodňuje zavedení kamerového systému, je zaměstnavatel povinen přímo informovat zaměstnance:
a/ o rozsahu kontroly a
b/ o způsobech jejího provádění.

Zaměstnavatel byl tudíž povinen informovat všechny své zaměstnance o tom, že hodlá na pracoviště instalovat kamerový systém, že se bude jednat o kamerový systém se záznamem, jaké prostory budou kamerami snímány, jaký je účel takového opatření apod. Snímané prostory pak musí být zřetelně označeny (např. vhodným piktogramem), aby bylo zřejmé, že jsou tyto prostory sledovány kamerami.
Dále je nutné upozornit na fakt, že pořizování a uchovávání kamerových záznamů, které zachycují zaměstnance či jiné osoby, představuje zpracování osobních údajů. Zaměstnavatel se tudíž stal správcem osobních údajů (jak je tento pojem definován v GDPR).
Dle čl. 6/1 písm. f) GDPR je zpracování osobních údajů zákonné rovněž tehdy, pokud je nezbytné pro účely oprávněných zájmů příslušného správce (zde zaměstnavatele) či třetí strany. Je proto představitelné, že zaměstnavatel nepotřeboval k zavedení kamerového systému získat souhlasy všech svých zaměstnanců, neboť zavedením kamerového systému sledoval svůj oprávněný zájem na ochraně vlastního majetku (jedná se o „závažný důvod spočívající ve zvláštní povaze činnosti zaměstnavatele“, jak je tento pojem užit zákoníkem práce) – na tomto místě samozřejmě spekuluji, neboť skutečnou příčinu zavedení kamerového systému na Vašem pracovišti neznám, ochrana majetku zaměstnavatele však bývá nejčastěji uváděným důvodem.
Skutečnost, že zaměstnavatel nepotřeboval k zavedení kamerového systému souhlasy svých zaměstnanců, však nemění nic na tom, že byl povinen své zaměstnance informovat o tom, že hodlá kamerový systém zavést, jaký bude rozsah tohoto kontrolního opatření apod. (jak tuto povinnost ukládá zákoník práce). Vedle této informační povinnosti je zaměstnavatel, jako správce osobních údajů dle GDPR, zatížen další (a poměrně rozsáhlou) informační povinností. Správce osobních údajů je povinen předat subjektům osobních údajů (zde zaměstnancům) informace, které jsou vyjmenovány v čl. 12 a násl. GDPR, v kontextu kamerového systému se pak jedná především o informace uvedené v čl. 14 GDPR.
Ve Vámi popsaném případě pak byl zaměstnavatel samozřejmě povinen informovat zaměstnance i o tom, že ke kamerovým záznamům budou mít přístup rovněž zaměstnanci státní vězeňské služby.
Dle znění dotazu usuzuji, že Váš zaměstnavatel většinu svých informačních povinností (ať už dle zákoníku práce či dle GDPR) nesplnil. K tomuto tématu více zde:
https://www.maceklegal.cz/pravni-uprava-kamerovych-systemu-podle-gdpr.html

Máte-li v úmyslu upozornit na právně závadný postup Vašeho zaměstnavatele a nevyhovující stav na pracovišti příslušné veřejnoprávní orgány, můžete kontaktovat Úřad pro ochranu osobních údajů:
https://www.uoou.cz/
a Státní úřad inspekce práce:
http://www.suip.cz/

_______________________
Právní předpisy zmiňované v odpovědi:
zákon č. 262/2006 Sb. , zákoník práce
nařízení Evropského parlamentu a Rady č. (EU) 2016/679, o ochraně fyzických osob v souvislosti se zpracováním osobních údajů a o volném pohybu těchto údajů a o zrušení směrnice 95/46/ES (obecné nařízení o ochraně osobních údajů)

► Stránka obsahuje odpověď na tato témata:

  • Kamery se záznamem na pracovišti bez souhlasu zaměstnanců - může nahrávat zaměstnavatel zaměstnance bez jejich souhlasu?