Jsem učitelka na střední škole. Nově mi byl přiznán invalidní důchod 3. stupně (jsem po chemoterapii – CLL, 60 let). Mám podepsanou pracovní smlouvu v rozsahu 8 vyučovacích hodin týdně. Ředitel školy soudí, že nesmím pracovat více než 6 hodin týdně (vychází z toho, že základní úvazek činí na střední škole 21 hodin a zbytkový pracovní potenciál je u 3. stupně invalidity 30%) a eventuální inspekce by na toto mohla poukázat.

Stanovuje zákon nějaké omezení, co se týče výše pracovního úvazku u invalidity 3. stupně? Děkuji. Pavlína.

ODPOVĚĎ:
Zákoník práce nezakazuje pracovat při 3. stupni invalidního důchodu. Ale při další posudkové komisi bude přihlíženo mimo zdravotního stavu také k dodržování pracovního potenciálu, který je menší než 30%, protože 3. stupeň je hodnocen jako 70% poklesu výdělečné schopnosti při daném onemocnění a profesi. Tedy pokud nemocný předpokládá, že jeho zdravotní potíže budou trvat, měl by dodržet tento zbytkový pracovní potenciál.