Odškodnění od zaměstnavatele za nakažení infekční nemocí na pracovní cestě v zemi třetího světa (Indii)
- Uložil(a): Monika Vybíralová, DiS. (správa textů)
- Kategorie: Odpovědnost za škodu (pracovní právo)
- Zveřejněno: 29. březen 2016
Pokud mě zaměstnavatel vyšle na několika týdenní pracovní cestu do zahraničí, do tzv. "země třetího světa" a já se tam - vzhledem k hygienickým podmínkám, čistotě ovzduší apod. - nakazím nějakou nemocí - např. černý kašel, tuberkulóza atd…, mám poté nárok na nějakou kompenzaci od zaměstnavatele?
Ať už by se jednalo o placené volno, placenou nemocenskou či jiný druh kompenzace? Nebo mám prostě jen smůlu a musím jít na klasickou nemocenskou? Mám nyní na mysli konkrétně Indii. Několik mých kolegů se vrátilo přiotrávených z jídla a vody, jeden kolega si dovezl černý kašel. Několik z nás bylo hospitalizováno přímo v Indii. Mě také trápí kašel a silné střevní problémy. Zatím čekám na výsledky testů. Ještě bych chtěl podotknout, že nikdo z nás tam nejel dobrovolně, ale byli jsme pod různými výhrůžkami donuceni tam odletět. Děkuji, Libor
ODPOVĚĎ:
Zaměstnavatel by měl zejména v daném případě zajistit potřebné očkování. Pokud by k nákaze došlo, bylo by možné dané onemocnění považovat za nemoc z povolání (tzv. Nemoci přenosné a parazitární vzniklé v zahraničí dle přílohy k nařízení vlády č. 290/1995 Sb. , kterým se stanoví seznam nemocí z povolání). S pracovní cestou musí zaměstnanec vyslovit souhlas, jednou daný souhlas je možné později odvolat, např. s odvoláním na změnu podmínek pracovních cest, osobních důvodech, atd.
Při nemoci z povolání máte nárok na všechny náhrady, které zákoník práce pro nemoci z povolání a pracovní úrazy uvádí (po dobu pracovní neschopnosti např. ztrátu na ušlém výdělku, apod. , náklady vzniklé s léčením, apod.).