Chtěla bych se zeptat. V lednu 2020 bych se měla vracet po rodičovské dovolené do práce, ale zaměstnavatel mi chce nabídnout jen zkrácený úvazek, na což nemůžu přistoupit. Budu mít nárok na odstupné, když zkrácený úvazek odmítnu?

ODPOVĚĎ:
Zaměstnavatel je povinen zaměstnankyni po návratu z rodičovské dovolené přidělovat práci podle pracovní smlouvy, která se nijak nezměnila. Pokud takovou práci nemá, vznikají překážky na straně zaměstnavatele.
V takové situaci pak může vzniknout důvod pro výpověď podle § 52 písm. c) zákoníku práce, tedy pro nadbytečnost. V případě tohoto výpovědního důvodu vzniká zaměstnanci nárok na vyplacení odstupného.