Můj zaměstnavatel vyplácí 2x ročně nenárokový bonus za podmínek viz příloha. Mě se to jeví jako diskriminační, protože já jako rodič malých dětí občas musím zůstat doma na paragrafu (OČR) a to se na OČR doma střídáme. Bohužel nikdo z nás není schopen předvídat nemocnost dětí a firma mě ještě za to trestá. To mi zkrátka připadá diskriminační. Jsou nastavené podmínky vyplacení nenárokového bonusu v souladu se zákonem? Může si to firma dovolit, má na to nárok? Děkuji Leoš.

ODPOVĚĎ:
O podmínkách vyplacení nenárokových složek mzdy/platu rozhoduje zaměstnavatel, také on rozhoduje o tom, jestli podmínky byly splněny. Mezi odborníky nepanuje shoda na tom, zda se jedná o diskriminační jednání v případě stanovení podmínek, jak jsou uvedeny u Vašeho zaměstnavatele, resp. v žádném případě to nelze takto jednoznačně konstatovat. Žádný podobný spor zatím neskončil před soudem, přičemž on jediný by mohl finálně rozhodnout o tom, zda jsou takové podmínky přípustné.
Na Váš dotaz proto nelze jednoznačně odpovědět.