2014 jsem ukončila studium VŠ speciální pedagogika a zůstala působit na škole, kde jsem byla již zaměstnána. V září 2023 proběhla na naší škole kontrola, kde bylo zjištěno, že po ukončení studia mi byly ubrány 2 roky praxe. Nyní jsem dostala platový výměr, kde mám od 1. 12. 2023 platový postup, přestože jsem ho měla plánovaný na r. 2025.

Byl mi předložen s tím, že šlo pouze o platový postup, nikoli o ovlivnění pobíraných platů. To se mi úplně nezdá a proto bych Vás chtěla poprosit o názor, popř, radu, jak postupovat. V r. 2014 jsem byla zařazena do platové třídy 12/3, v r. 2016 12/4, v r. 2020 12/5 a nyní od 1. 12. 2023 12/6. Snažila jsem se písemně o komunikaci s personálním oddělením, ale bez odezvy. Děkuji za odpověď. Ester.

ODPOVĚĎ:
Jestliže jste byla chybně zařazena do platového stupně, což se projevovalo až do současné doby, máte nárok na:
1. doplacení dlužné části platu až tři roky zpětně,
2. zařazení do správného platového stupně, který odpovídá dosažené praxe.
Jestliže došlo k platovému postupu, musí se tento postup projevit i na výši platu.
Doporučuji vyžádat si od zaměstnavatele podrobné zdůvodnění zařazení do platového stupně a zdůvodnění výše jednotlivých položek platu.