Jak se domáhat výplaty, mzdy, platu když zaměstnavatel zmizí
- Uložil(a): MUDr. Zbyněk Mlčoch (admin)
- Kategorie: Platy, mzdy, odstupné, renta
- Zveřejněno: 14. listopad 2010
V březnu 2010 jsem uzavřel s jednatelem firmy pracovní smlouvu na dobu neurčitou se zkušebni dobou 3měsíců. Zjistil jsem že nejsem přihlášen na zdravotní pojištovně, sociálním, neplatil mi výživné na dceru - rozhodnutí od soudu dostal. A neplatil ani výplaty. Sem tam mi dal nějakou korunu. Pracoval jsem jak mi určil. Byl jsem se smlouvou se nahlásit jak na zdravotni pojištovně tak i na sociálním. Problém je ten, že dotyčný jednatel i se svou ženou zmizeli, na jeho ženu je firma psána a nevím jak se nějak domoci svých peněz.
Nevím, kde zjistit například i číslo na účetní. Byl jsem i na krajském inspektorátu práce tam mi ovšem jen řekli že mám napsat výzvu aby mi doplatili mzdu, ale že kontrolu dělat nebudou, když neví jestli firma existuje, jestli ji na někoho nepřepsali. Nemůžeme ani zažádat o nějaké sociální dávky, protože nemáme jak potvrdit příjmy. Mám prosím nějaké možnosti jak postupovat? Děkuji, Mojmír
ODPOVĚĎ:
Dlužnou mzdu můžete vymáhat na Úřadu práce, stát pak bude sám vymáhat pohledávku na Vašem zaměstnavateli. Podotýkám, že u nás to není příliš často využívaná varianta, ale právo na tuto cestu řešení máte. Při podání žádosti na Úřad práce musíte prokázat oprávněnost svých mzdových nároků pracovní smlouvou, mzdovým výměrem.
Na zaměstnavatele můžete podat trestní oznámení pro podvod (uvedl Vás v mylnou představu, že Vás zaměstnal a využil Vaší práce) a jako poškozený uplatnit náhradu škody, která Vám jeho jednáním vznikla. Policie má větší šanci dotyčné najít a tak i kdyby nakonec trestní řízení bylo zastaveno budete s nárokem na náhradu škody odkázán do občanskoprávního řízení, které bude moci být zahájeno a proběhnout, protože budete mít zaměstnavatele nalezeného Policií.
Zdravotní pojištění - část, kterou máte hradit Vy budete muset doplatit.Na zaměstnavatele můžete podat trestní oznámení pro podvod (uvedl Vás v mylnou představu, že Vás zaměstnal a využil Vaší práce) a jako poškozený uplatnit náhradu škody, která Vám jeho jednáním vznikla. Policie má větší šanci dotyčné najít a tak i kdyby nakonec trestní řízení bylo zastaveno budete s nárokem na náhradu škody odkázán do občanskoprávního řízení, které bude moci být zahájeno a proběhnout, protože budete mít zaměstnavatele nalezeného Policií.
Nenašli jste odpověď na váš dotaz? Zeptejte se našich právníků za drobný poplatek 79 Kč. Odpověď obdržíte do 3 dnů. Poradit se s právníkem.