Pracuji v nepřetržitém provozu s nerovnoměrným rozvržením směn. Nově máme dlouhodobý plán směn na celý rok. Studuji nadstavbovou specializaci, kterou mi hradí zaměstnavatel, proplácí i cestovní náhrady, ubytování. Ve škole jsem celý týden, denně 8 hodin. Zaměstnavatel mi ale do výkazu práce počítá jen hodiny, které bych podle dlouhodobého plánu měla měla odpracovat (v plánu mám 2 dvanáctihodinové služby). Je to tak správně?

ODPOVĚĎ:
Studium je překážka v práci na straně zaměstnance. Překážka vzniká pouze ve dny, na které je rozvržena směna, ostatní dny z hlediska právních předpisů studujete "ve svém volném čase". Pokud by se jednalo o zaměstnavatelem nařízené školení, pak by se celé školení považovalo za výkon práce a započítalo se jako odpracovaná doba. Studium však takto posuzované není (nejedná se o zaměstnavatelem nařízené školení k prohlubování kvalifikace).
Zaměstnavatel proto postupuje správně, když Vám jako odpracované započítává pouze dny, na které byly rozvrženy směny.