Dotaz z oblasti Zákoníku práce. Mám hlavní pracovní poměr HPP s nepravidelnou pracovní dobou (100 hod. měsíčně; každý den se odpracuje jiné množství hodin v jiném čase). Příklad dne: 2 hod. dopoledne, 1,5 hod odpoledne, 2 hod večer). Ve výplatní pásce však zaměstnavatel neuvádí jednotlivé odpracované hodiny podle reality, ale prý "převádí" pracovní dobu na klasické HPP, tedy práce 8 hod. v 5 prac. dnech.

Přestože jsem tedy pracoval např. 30 dní v měsíci a dosáhl nepravidelnou prací 100 hod. stanovených smlouvou, na výplatní pásce je uváděno např. 22 prac. dní a odpracovaných 176 hod. (22x8). Výplata (prý) sedí, ale údaje se liší. Prý je to kvůli tomu, že jinak by se nemohlo jednat o HPP, a že prý to tedy nelze uvádět jinak. Je tohle zákonné jednání? Je HPP definován počtem odpracovaných hodin a režimem práce, popř. jak? Je pravda, že pracovní doba HPP se nedá aplikovat na tento režim, ve kterém pracuji? Díky za opověď.

ODPOVĚĎ:
HPP není definován počtem odpracovaných hodin ani způsobem rozvržení práce. Evidence práce musí být vedena podle reálně odpracovaných hodin a takto také proplacena, i například s ohledem na přesčasovou práci nebo další práci, za kterou náleží příplatky.
Doporučuji kontaktovat místně příslušný inspektorát prozatím kvůli konzultaci, při které budou posouzeny konkrétní dokumenty.