Mám plný úvazek v sociálních službách, kdy je pracovní doba rozvržena na krátký a dlouhý týden, pracuji od 8-20h. Průběžně máme cca 1x za měsíc porady (cca na 1,5h) a supervize 1x za dva měsíce 1h, dále pak povinné vzdělávání 24h za rok. V rámci práce nám byl v lednu 2023 dán plán směn na celý rok 2023, kde jsou v každém měsíci pracovní fondy hodin.

V rámci dní, kdy je svátek a jsem v práci mám možnost si vzít místo proplacení svátku, náhradní volno. V práci jsem nechyběla (až na 5-ti denní nemocenskou v březnu). 1x jsem si brala volno za svátek (velikonoce) + 5 dní dovolené. Nyní za námi přišel zaměstnavatel, že si musím do konce června nadělat - 35 hodin. Zajímalo by mne, zda-li je možné, aby mi bez odůvodnění a jakéhokoliv opodstatnění mohl zaměstnavatel nařídit nadělat mínusové hodiny ačkoliv mám jasně rozvrženou pracovní dobu od začátku roku a vždy jsem byla v práci přítomna (po dotazu, kde se vzali mínusové hodiny, mi bylo řečeno, "protože jsem si vybrala náhradní volno za svátek a nevycházejí hodiny ve fondu" což mi přijde neopodstatněné, když na začátku roku byl fond již rozvržen a vychází v něm do konce června pouze +6h). Děkuji s pozdravem Lenka.

ODPOVĚĎ:
Podle zákoníku práce se za dobu čerpání náhradního volna se plat nekrátí. Je tomu tak proto, že doba náhradního volna za práci ve svátek se považuje za výkon práce a tato doba se započítává do fondu pracovní doby, není možné požadovat její napracování.
To platí také pro dobu dovolené.