Manželka je v pracovní neschopnosti a podala výpověď ze zdravotních důvodů jež doložila potvrzením lékařů. Výpověď psanou k 15.3.2023 poslala doporučeně doručena a převzata byla 16.3.2023. Dnes (05.04.2023) jí přišel dopis podaný 22.3.2023, že jí končí smlouva 31.3.2023 a že ji neprodlouží a že si má dojít na výstupní prohlídku. A o její výpovědi ani slovo. Prosím jak dále postupovat.

ODPOVĚĎ:
Rozhodující je, zda se v případě Vaší manželky jedná o pracovní poměr na dobu určitou nebo neurčitou a zda z její strany byla podána výpověď, kde poběží dvouměsíční výpovědní doba nebo zda se jednalo o okamžité zrušení pracovního poměru a jaké datum v něm případně bylo uvedeno.
Pokud byla skutečně podána výpověď a zároveň se jedná o pracovní poměr na dobu určitou, pak výpověď délku pracovního poměru neovlivní a ten skončí uplynutím času,
Pokud byl pracovní poměr ukončen podle § 56 odst. 1 písm. a) zákoníku práce, pak zaměstnanci, který okamžitě zrušil pracovní poměr, přísluší od zaměstnavatele náhrada mzdy nebo platu ve výši průměrného výdělku za dobu, která odpovídá délce výpovědní doby.
Doporučuji proto nejprve si ujasnit situaci.