U stávajícího zaměstnavatele jsem v pracovním poměru od 1.12.2015, nejprve na dobu určitou do 30.11.2016, poté mně byla změněna pracovní smlouva ještě jedenkrát na dobu určitou a to do 31.12.2018. Od 1.1.2019 došlo k poslední změně pracovní smlouvy a to již na dobu neurčitou. S pracovním úvazkem 100%, s funkcí "Referent hospodářské správy - provozář". Dne 25.11.2024 jsem byla telefonicky (v 8,43 hodin) zavolána na personální oddělení, ať se dostavím v 9,00 hodin. Zde mi byl předložen dokument "Odvolání z vedoucího pracovního místa" podle 73 odst. 1 zákona č. 262/2006 Sb. zákoníku práce ke dni 30.11.2024. Byla mi nabídnuta práce: pracovnice úklidu - uklízečka (pracovníkům úklidu jsem dělala devět let vedoucí). Toto jsem si měla rozmyslet do pátku 29.11.2024. V pátek 29.11.2024 jsem se dostavila na personální oddělení, kde jsem tuto pracovní nabídku nepřijala. Obdržela jsem již připravenou "Výpověď z pracovního poměru" ke dni 31.1.2025 a k jejímu podpisu jsem byla ústně přesvědčována, že jde už pouze o formalitu a již nelze nic změnit. Ve výpovědi bylo uvedeno, že jsem od 1.12.2024 do 31.1.2025 na překážkách ze strany zaměstnavatele. Ještě podotýkám, že jsem na pozici vedoucí nebyla jmenována, pracovní smlouva se mnou byla sepsána na základě úspěšného absolvování výběrového řízení. Předem děkuji za Vaše posouzení mé situace. S pozdravem Jitka Pojmanová.
Výpověď v práci, dohoda o ukončení pracovního poměru, "výpověď dohodou"
Jak se bránit proti odvolání z vedoucího pracovního místa a následné výpovědi z pracovního poměru?
- Základní údaje
- Uložil(a): JUDr. Eva Janečková (prac. právo)
- Kategorie: Výpověď, ukončení pracovního poměru
- Zobrazení: 45
Nespadáte-li pod § 33 odst. 3 zákoníku práce, na vedoucí místo nemusíte být jmenována, ale druh práce odpovídající vedoucí pozici může být uveden v pracovní smlouvě.
Jestliže je zaměstnavatelem jiná právnická osoba než uvedená v § 33 odst. 3 nebo fyzická osoba, může být se zaměstnancem zastávajícím vedoucí místo dohodnuta možnost odvolání z pracovního místa, je-li zároveň dohodnuto, že se tento zaměstnanec může tohoto místa vzdát. Vedoucími místy jsou místa:
- v přímé řídící působnosti statutárního orgánu, je-li zaměstnavatelem právnická osoba, a v přímé řídící působnosti zaměstnavatele, je-li zaměstnavatelem fyzická osoba;
- v přímé řídící působnosti vedoucího zaměstnance přímo podřízeného statutárnímu orgánu, je-li zaměstnavatelem právnická osoba, a v přímé řídící působnosti vedoucího zaměstnance přímo podřízeného zaměstnavateli, je-li zaměstnavatelem fyzická osoba;
v obou případech za podmínky, že těmto vedoucím zaměstnancům je podřízen další vedoucí zaměstnanec. Nejde tedy o všechny vedoucí zaměstnance, ale jen o zaměstnance na těchto nejvyšších řídících postech, pokud je jim podřízen další vedoucí zaměstnanec. Odvolání zaměstnance z vedoucího místa může provést jedině statutární orgán zaměstnavatele – právnické osoby, a přímo zaměstnavatel – fyzická osoba.
Uvedením slova „pouze“ v § 73 odst. 3 zákon jednoznačně stanoví, že možnost odvolání z vedoucího pracovního místa je možná pouze v případě vedoucích míst výslovně vypočtených v tomto ustanovení, a není tedy možné se ani dohodou stran od této úpravy odchýlit tak, že se tato dohoda vztahuje i na jiná vedoucí místa neuvedená v § 73 odst. 3.
Jestliže zaměstnance není možné odvolat, neuplatní se ani § 73a zákoníku práce.
U takového zaměstnance, byť na vedoucí pozici, se pak plně uplatní § 52 zákoníku práce. Výpověď Vám byla dána pravděpodobně z důvodu nadbytečnosti. Pokud ano, taková nadbytečnost musí reálně vzniknout, tzn. na stejné místo by neměl být přijat jiný zaměstnanec, jinak by výpověď mohla být neplatná, což by ale muselo být uplatněno u soudu.
Jen pro úplnost, Váš podpis na výpovědi není souhlasem s touto výpovědí, ale pouze potvrzením o doručení. Kdybyste nepodepsala, zaměstnavatel by Vám ji doručil jiným způsobem a na platnosti výpovědi by to nic neměnilo.
Komentáře vytvořeny pomocí CComment