Mobilní operátoři už nebudou ukládat informace o volajících zákaznících
- Uložil(a): MUDr. Zbyněk Mlčoch (admin)
- Kategorie: Začetli jsme se v tisku
- Zveřejněno: 31. březen 2011
Ústavní soud (ÚS) dnes zrušil část zákona o elektronických komunikacích, která ukládá operátorům a poskytovatelům internetu uchovávat takzvané provozní a lokalizační údaje o uskutečněné komunikaci. Vyhověl tak stížnosti, kterou loni podalo 51 poslanců v čele s Markem Bendou (ODS).
Operátoři měli na základě zákona z roku 2005 povinnost na vyžádání poskytovat údaje policii a zpravodajským službám. Poslancům vadilo jak uchovávání dat, tak způsob jejich předávání. Ačkoliv si normu vyžádala evropská směrnice, je podle oponentů v rozporu se základními právy EU.
Zrušené ustanovení "nedostatečně, příp. vůbec nestanovuje jasná a detailní pravidla obsahující minimální požadavky na zabezpečení uchovávaných údajů, zejména v podobě zamezení přístupu třetích osob," konstatoval ÚS.
Policisté chtějí data často neopodstatněně
Soudci se pozastavili i nad tím, zda je takovéto plošné a preventivní uchovávání dat nezbytné a efektivní, když připomněl existenci anonymních SIM karet. Pochybnosti u soudu vzbudilo i to, že data uchovávají soukromé společnosti, které je mohou využít i pro své obchodní cíle, marketing či vymáhání pohledávek. Tato skutečnost se Ústavnímu soudu jeví jako nežádoucí.
O údajích, které již byly vydány policii, budou rozhodovat soudy s přihlédnutím na závažnost trestného činu, kvůli němuž byly vyžádány.
Čeští stěžovatelé našli inspiraci v Německu, kde tamní Ústavní soud podobnou právní úpravu pozastavil. Zároveň rozhodl o likvidaci všech osobních údajů uchovávaných na jejím základě. Podobně se vyslovil i rumunský Ústavní soud.
Původně šlo o nástroj pro boj s terorismem
Doposud platná úprava měla původně sloužit k boji s terorismem. Podle kritiků se z ní stala rutinní pomůcka policejní práce. Vyšetřovatelé prý o údaje žádají zcela automaticky a často neopodstatněně.