V roce 1984 jsem získala členství v bytovém družstvu vložením členského podílu. V té době jsem byla svobodná. Byt jsme získali v roce 1988. Mám jej napsaný pouze na sebe. S manželem dosud žijeme ve společné domácnosti. Teď probíhá převod bytových jednotek na jednotlivé nájemce.

Já se tudíž chci zeptat, zda byt patřil a bude patřit (po jeho koupi) do společného jmění manželů a jestli bude mít manžel nějaké právo na tento byt v případě rozvodu? A jak to právně ošetřit? Děkuji, Izabela

ODPOVĚĎ:
Členem bytového družstva jste pouze vy, družstevní byt nespadá v tomto případě do SJM. Pokud ale byt od družstva odkupujete, v kupní smlouvě by mělo být uvedeno, že nabýváte byt do svého výlučného vlastnictví a že byt byl pořízen výlučně z finančních prostředků Vašich nikoli z finančních zdrojů společných v SJM.Pak by manžel v případě rozvodu na byt neměl právní nárok.