Na vdanou dceru převedli rodiče bezúplatně (ve smlouve uvedeno "darem") svůj podíl v bytovém družstvu (tzv. družstevní podíl). Stal se manžel dcery společným členem družstva, či je výlučným členem pouze dcera? Rozlišuje zákon u převodu družstevního podílu, zda byl převeden obvyklým způsobem nebo byl darován? Děkuji, Ladislava.

ODPOVĚĎ:
Podle současné právní úpravy platné od 1. 1. 2014 společné členství manželů v bytovém družstvu vzniká, jestliže je družstevní podíl součástí společného jmění manželů. Vzhledem ke skutečnosti, že byl členský podíl dceři darován, pak se tento ve společném jmění manželů nenachází.