Musí s natáčením dětských youtube videí souhlasit oba rodiče (střídavá péče)?
- Uložil(a): Mgr. Vlaďka Šťastná (soc. prac.)
- Kategorie: Nezařazené dotazy z rodinného práva
Můj dotaz se týká mého syna (8 let), rád kouká na YouTube kanály, kde jsou malé děti s rodiči a kteří natáčejí videa týkající se jejich hraček, toho co dělají ve volném čase s rodiči a pod. , prostě nic co by ho mělo nějak negativně ovlivňovat, nebo morálně pohoršovat. Jenže nedávno přišel s tím, že by chtěl být taky Youtuber a dělat o sobě stejná videa, že ve třídě má dva kamarády, kteří taky už točí dětská videa.
Já osobně v tom zásadní problém nevidím, jelikož všechny videa bych mu samozřejmě kontroloval, aby tam nebylo nic co by mohlo být nějakým způsobem v rozporu se zákonem vůči jeho věku. Ale je tu jeden háček, syn je u mne vždy jednou za 14 dní na víkend a svěřen byl do péče matky po rozvodu a já bych potřeboval vědět:
1. zda jsem v tomto případě povinný o tom matku nutně informovat,
2. zda pokud bude proti tomu, zda má její nesouhlas větší váhu než můj souhlas a pokud ano, jestli jsem povinný ho respektovat, nebo z postu otce má můj názor stejnou váhu a musíme se prostě domluvit mezi sebou,
3. zda pokud tato videa skutečně neporuší nic co se týká právní stránky, zda může matka i tak požádat písemnou formou až soud (nebo OSPOD) o jednání v této věci (a OSPOD, nebo soud bude muset určit zda jsou videa přípustná pro dítě či nikoliv a zda je její argument věcný)?
Jde mi o to, že nechci zbytečně vyvolat tímto krokem nějakou "bitvu" mezi mnou a matkou dítěte, ale zároveň bych rád synovi vyšel vstříc a nerad bych aby to matka zarazila jen proto, že se ji chce jen kvůli tomu, že to s ním podnikám já, takže jen na truc. Jelikož syn je z toho neskutečně nadšený a pokud by to mělo nějaký smysl a budoucnost, tak v tom vidím vůči dnešní době docela zajímavý koníček, který ho může posunout v sebedůvěře, samostatnosti a osobním projevu. Děkuji za odpověď Viktor.
ODPOVĚĎ:
Pro zveřejnění videa na YouTube je třeba vytvořit účet na YouTube. Vytvoření účtu je ale omezeno věkovou hranicí 13 let - při vytváření účtu je zapotřebí vyplnit datum narození. Jestliže Váš osmiletý syn chce publikovat videa na YouTube, budete muset účet vytvořit Vy jako rodič a syn bude videa prezentovat na tomto Vašem účtu. A teď k odpovědím na Vaše dotazy:
1. Co se týče informování synovy matky, § 890 občanského zákoníku k tomu říká, že: Rodiče jsou povinni si vzájemně sdělit vše podstatné, co se týká dítěte a jeho zájmů. Občanský zákoník ani jiný právní předpis už ale neupravuje, co konkrétně je zahrnuto pod "vše podstatné, co se týká dítěte". Vzhledem k tomu, že Váš syn tímto způsobem bude na internetu prezentovat sebe a své zájmy velmi široké - v podstatě nijak neohraničené - skupině sledujících, lze doporučit, abyste o tom synovu matku informoval.
2+3. Nelze říci, že by Váš souhlas měl menší váhu než případný nesouhlas synovy matky jen proto, že o syna pečujete jen o víkendech. Ideální by ale bylo, abyste se se synovou matkou dohodli na společném postupu, resp. abyste oba se zveřejňováním synových videí souhlasili - rodičovskou odpovědnost by měli oba rodiče vykonávat ve vzájemné shodě. Pokud ale k dohodě nedojde, § 877 občanského zákoníku k tomu říká, že: Nedohodnou-li se rodiče v záležitosti, která je pro dítě významná zejména se zřetelem k jeho zájmu, rozhodne soud na návrh rodiče; to platí i tehdy, vyloučil-li jeden rodič z rozhodování o významné záležitosti dítěte druhého rodiče. Za významnou záležitost se považují zejména nikoli běžné léčebné a obdobné zákroky, určení místa bydliště a volba vzdělání nebo pracovního uplatnění dítěte. Tento výčet významných záležitostí ale není vyčerpávající. V krajním případě by se tedy synova matka mohla obrátit na soud s návrhem, aby Vám soud publikování synových videí zakázal. Rozhodnutí soudu - zda by takovému návrhu vyhověl či nikoliv - nelze předjímat. To, zda by byla synova matka schopná (ochotná) dát celou záležitost k soudu, musíte posoudit Vy sám.
Štítky: