Počet stránek ve webu: 48507

    1 1 1 1 1
    Pomohl Vám tento článek? Pokud ano, klikněte prosíme na 5 hvězdiček. Děkujeme! :)

    Chci se zeptat, jestli bych neměl nárok na nějaký částečný důchod. Měl jsem úraz na oko a prakticky jsem na něj zůstal slepý. Pracoval jsem jako tesař a teď nemohu najít uplatnění. Nikdo mě s jedním okem zaměstnat nechce. Je to převážně práce ve výškách. Děkuji, Igor

    Odpověď:

    Na invalidní důchod máte nárok za předpokladu, že z důvodu dlouhodobě nepříznivého zdravotního stavu klesla Vaše pracovní schopnost nejméně o 35% (invalidní důchod 1. stupně). Pokud by Vaše pracovní schopnost klesla nejméně o 50% nebo dokonce 70%, mohl byste mít nárok na invalidní důchod 2., resp. 3. stupně. Otázku, zda Váš zdravotní stav odpovídá některému ze stupňů invalidity, posuzuje posudkový lékař okresní správy sociálního zabezpečení (OSSZ) v místě Vašeho bydliště.

    Druhou důležitou podmínkou je splnit potřebnou dobu sociálního (důchodového) pojištění. U osob nad 28 let je to 5 let pojištění a potřebná doba pojištění se zjišťuje z posledních 10 let před vznikem invalidity. U osob starších 38 let se doba pojištění považuje za splněnou také tehdy, byla-li získana během posledních 20 let před vznikem invalidity - potřebná doba pojištění činí v tomto případě 10 let. Více informací o invalidních důchodech najdete například zde:
    Pokud se domníváte, že podmínky pro přiznání invalidního důchodu splňujete, můžete si o něj zažádat na příslušné OSSZ, kde Vám poskytnou potřebné formuláře.

    Nenašli jste odpověď na Váš dotaz? Zeptejte se našich právníků za drobný poplatek 99 Kč. Odpověď obdržíte maximálně do 5 pracovních dnů. Poradit se s naším advokátem.

    Komentáře vytvořeny pomocí CComment

    Společný majetek manželů
    Rozvod manželství
    Vše o dědění a vydědění
    Proč se nevyplatí ignorovat dopisy

    Výživné, alimenty - nejčastější dotazy

    Vymáhání dluhů, směnky

    Strašák jménem exekuce
    Osobní bankrot (konkurz), oddlužení (insolvence) - informace
    Trvalé bydliště
    Omezení, zbavení svéprávnosti
    Proč se nevyplatí ignorovat dopisy

    Na co nezapomenout při stěhování