Mám dotaz ohledně rodičovského příspěvku a nemocenské. Syn se narodil 1.7.2019, doma jsem chtěla být do jeho 3,5 let, takže 1.7.2022 jsem v práci začala být na neplaceném volnu (podepsala jsem žádost o poskytnutí pracovního volna bez náhrady mzdy - do 1.1.2023) a pobírala jsem rodičovský příspěvek dále. Myslela jsem, že rodičovský příspěvek mám do 1.1.2023.

Jenže já ho měla nastavený do 31.1.2023. Takže jsem za leden dostala poslední částku k rodičovské. 2.1.2023 jsem nastoupila na nemocenskou a za leden mi už peníze za nemocenskou přišly. Vadí, že v lednu jsem dostala rodičovskou + za prvních 14 dnů náhradu mzdy od zaměstnavatele a za dalších 14 dnů nemocenskou dávku od ČSSZ? Děkuji.

ODPOVĚĎ:
Jestliže jste po rodičovské dovolené a následném neplaceném volnu nastoupila zpět do zaměstnání, můžete samozřejmě dočerpat rodičovský příspěvek. Pokud jste po nástupu do zaměstnání onemocněla, prvních 14 dní nemoci Vám vyplácel náhradu mzdy za pracovní dny Váš zaměstnavatel, od 15. dne nemoci Vám pak vyplácela nemocenské dávky Česká správa sociálního zabezpečení. Souběh rodičovského příspěvku a nemocenských dávek je v takovém případě možný. Uvedeným postupem jste nic neporušila a můžete si tedy ponechat všechny vyplacené dávky.