Počet stránek ve webu: 48507

    1 1 1 1 1
    Hodnocení 5.00 (1 hlas)
    Příspěvek na bydlení typu jiná stavba bez čísla popisného - jak dokázat že jde o byt?
    Pomohl Vám tento článek? Pokud ano, klikněte prosíme na 5 hvězdiček. Děkujeme! :)

    Bydlím v bytě v přístavbě rodinného domu s označením číslo 5 a smlouvou o pronájmu bytové jednotky. Nyní jsem si zažádal o příspěvek na bydlení, jenže mi byla žádost Úřadem práce zamítnuta, jelikož se podle katastru nemovitostí na dané adrese nachází pouze 3 bytové jednotky. Když jsem nahlédl do katastru nemovitostí, přístavba je skutečně od rodinného domu oddělena, má jiné parcelní číslo a je zanesena jako jiná stavba bez čísla popisného. Když jsem majitelku o tomto informoval, poskytla mi kolaudační rozhodnutí a rozhodnutí o povolení k trvalému užívání. Kolaudační rozhodnutí pochází ze 70. let 20. stol. a píše se v něm, že přístavbou vznikly dvě bytové jednotky. Tyto dokumenty jsem následně zaslal na Úřad práce, ale dostal jsem odpověď, že zaslané dokumenty neprokazují, že se jedná o byt. Proto jsem byl osobně na stavebním úřadu, kde jsem jim takto celou situaci vysvětlil, úřednice se mnou sepsala oficiální žádost o přezkum a bylo mi přislíbeno, že mi dají vědět a provedou osobní kontrolu do 30 dnů. Žádnou oficiální odpověď jsem ale od stavebního úřadu nedostal, kontaktovali pouze paní majitelku, že budou provádět kontrolu, která mi to následně sdělila a během kontroly jsem se nic konkrétního nedozvěděl (v bytě se úřednice zadržela max. 3 minuty) a zbytek řešila za zavřenými dveřmi s majitelkou. Já jsem se pouze dozvěděl, že ještě uvidí jak se to bude moct dát vyřešit a že dají vědět paní majitelce. Je prosím v této situaci nějaká šance na udělení příspěvku na bydlení? Proč nestačí kolaudační rozhodnutí - musel by být každý byt zkolaudován samostatně? A je možnost, aby stavební úřad vydal potvrzení, že se jedná o samostatnou bytovou jednotku, i když v katastru nemovitostí je přístavba označena jako jiná stavba? Řeším tuto situaci od začátku září 2024. Děkuji.

    Odpověď:

    Dobrý den,

    na dotazy odpovím ve Vámi zvoleném pořadí:

    1/ Je prosím v této situaci nějaká šance na udělení příspěvku na bydlení?

    Dle mého názoru zde šance existuje – vše však bude záležet na přístupu úřadu práce (tzn. zda bude Váš případ posuzovat rigidně či volněji).

    Je nutné vyjít z § 24/1 zákona o státní sociální podpoře, dle něhož má nárok na příspěvek na bydlení vlastník či nájemce bytu, pokud tento byt užívá. Pod pojmem „byt“ se dle § 24/5 zákona o státní sociální podpoře rozumí:

    „… soubor místností nebo samostatná obytná místnost, které svým stavebně technickým uspořádáním a vybavením splňují požadavky na trvalé bydlení a jsou k tomuto účelu užívání určeny podle stavebního zákona nebo jsou zkolaudovány jako byt.“

    Ze znění dotazu dovozuji, že Vámi obývaná přístavba naplňuje znaky bytu (dle výše citované definice), a to zejména s ohledem na Vámi zmiňované kolaudační rozhodnutí (které se o vzniku dvou bytových jednotek výslovně zmiňuje).

    Příspěvkem na bydlení se v nedávné době zabýval i Nejvyšší správní soud, přičemž dospěl k závěru, že zákonem vyžadované podmínky nemohou být vykládány formalisticky, nýbrž je zapotřebí posuzovat, zda byl splněn účel sledovaný v § 24/1 zákona o státní sociální podpoře. O tomto rozhodnutí Nejvyššího správního soudu se více dočtete například zde:

    https://www.epravo.cz/top/clanky/prispevek-na-bydleni-pro-osoby-bydlici-v-dome-pro-seniory-118889.html

    Závěry tohoto rozhodnutí Nejvyššího správního soudu jsou (v obecné rovině) použitelné i ve Vašem případě – není rozhodné, jak je přístavba zapsána v katastru nemovitostí, je podstatné, že Vámi obývané prostory mají charakter bytu a jsou Vámi užívány k bydlení.

    Pokud by úřad práce zamítl Vaši žádost o příspěvek na bydlení, bylo by nutné se proti takovému rozhodnutí bránit (v rámci správního řízení, případně i žalobou k správnímu soudu).

    2/ Proč nestačí kolaudační rozhodnutí - musel by být každý byt zkolaudován samostatně?

    Dle mého názoru by mělo toto kolaudační rozhodnutí postačovat. Vyplývá z něj totiž, že Vámi obývané prostory byly stavebním úřadem určeny k trvalému bydlení (jedná se tedy o byt, jak to odpovídá výše citované definici dle zákona o státní sociální podpoře).

    3/ A je možnost, aby stavební úřad vydal potvrzení, že se jedná o samostatnou bytovou jednotku, i když v katastru nemovitostí je přístavba označena jako jiná stavba?

    Nevím, jak si stavební úřad s nastalou situací poradí, resp. jaký přípis vlastně vydá. Pakliže stavební úřad shledá, že v přístavbě se nacházejí dva byty (jak to bylo určeno v kolaudačním rozhodnutí), měl by to ve svém přípisu uvést, přičemž tento přípis stavebního úřadu by se měl stát podkladem pro změnu zápisu v katastru nemovitostí. Není ovšem možné předjímat, jak stavební úřad nastalou situaci vyřeší.

    ______________________________

    Právní předpisy zmiňované v odpovědi:

    • zákon č. 117/1995 Sb., o státní sociální podpoře
    Nenašli jste odpověď na Váš dotaz? Zeptejte se našich právníků za drobný poplatek 99 Kč. Odpověď obdržíte maximálně do 5 pracovních dnů. Poradit se s naším advokátem.

    Komentáře vytvořeny pomocí CComment

    Společný majetek manželů
    Rozvod manželství
    Vše o dědění a vydědění
    Proč se nevyplatí ignorovat dopisy

    Výživné, alimenty - nejčastější dotazy

    Vymáhání dluhů, směnky

    Strašák jménem exekuce
    Osobní bankrot (konkurz), oddlužení (insolvence) - informace
    Trvalé bydliště
    Omezení, zbavení svéprávnosti
    Proč se nevyplatí ignorovat dopisy

    Na co nezapomenout při stěhování