Počet stránek ve webu: 47794

    1 1 1 1 1
    Hodnocení 5.00 (1 hlas)
    Zpronevěra peněz manželky manželem, jak ochránit majetek manželky pro dluhy manžela?
    Pomohl Vám tento článek? Pokud ano, klikněte prosíme na 5 hvězdiček. Děkujeme! :)

    Jsme spolu s manželem 8 let (2017-2025) a 3 roky manželé. Před svatbou jsem zdědila rodinný dům po prarodičích a v roce 2020 jsme se rozhodli, že si vezmeme na tento dům hypoteční úvěr, aby jsme dům dali do pořádku pro naše 3 děti. Hypotéku si tenkrát muž jakožto jediný pracující v rodině (já jsem od r. 2018 na mateřské) vzal na sebe, ale já mu ručím tím mým domem. Vše zpočátku bylo skvělé, pracovalo se na domě, hezky to utíkalo, ale najednou nastala změna o 360 stupňů. Na konci roku 2024 začali chodit už i dopisy od exekutorů, že manžel nesplácí hypotéku, sjednal si ještě úvěry, o kterých jsem já ani neměla zdání, dům není dodělaný a bojím se, že zbytek peněz z hypotéky už taky nemá. Co jsem mohla jsem poplatila z úspor, exekutoři ihned samozřejmě šli i po mé osobě, jakožto po manželce. A já se ptám, dá se nějak oprostit od těch dluhů, když jsem o nich ani nevěděla? Jak ochránit mojí nemovitost, abych o ní nepřišla?  Samozřejmě se bojím i o to, abych nepřišla kvůli tomu i o děti. Nevím už momentálně co dělat, netuším prostě ani kolik těch úvěrů kde má a nemá, nechce o tom se mnou komunikovat, viděl že mu fungovalo že nějakou dobu lhal, takže to tak evidentně hodlá praktikovat dál. Už jsem z celé situace zoufalá a nevím co dělat, abych ochránila sebe, děti a majetek kterým ručím, protože nic jiného už nemám. Mám bohužel i dojem, že peníze z hypotéky zpronevěřil a nevím ani co dělat v tomto případě, jelikož banka má taky nějaké podmínky do kdy to má být dostavené, ale ty prostě bez financí nikdy nemůžeme splnit. Snad jsem to sepsala alespoň trochu srozumitelně a pochopitelně. Předem Vám děkuji za Vaší radu a pomoc. Hezký zbytek dne!

    Odpověď:

    Vaše situace je složitá a velmi stresující, ale je důležité zachovat chladnou hlavu a začít problém systematicky řešit. Níže uvádím několik kroků, které můžete podniknout k ochraně sebe, svých dětí a vašeho majetku.


    1. Ochrana vaší nemovitosti

    1. Zjistěte, jaké zástavy jsou na nemovitosti:

      • Kontaktujte banku, u které máte hypotéku, a vyžádejte si informace o aktuálním stavu dluhu. Požádejte o výpis všech zástavních práv k nemovitosti.
      • Zkontrolujte katastr nemovitostí (např. přes nahlížení do katastru online), zda na domě není vyznačeno exekuční řízení nebo další zástavní práva.
    2. Oddělení majetku (zúžení SJM):

      • Vzhledem k tomu, že jste manželé, spadají dluhy vašeho muže do společného jmění manželů (SJM), a vy tak za ně můžete být odpovědná. Abyste se ochránila, doporučuji okamžitě začít jednat o zúžení SJM.
      • Zúžení SJM je možné provést formou dohody u notáře, nebo pokud s tím manžel nesouhlasí, můžete podat návrh k soudu. Pokud soud rozhodne o zúžení, mohou být dluhy vašeho manžela odděleny od vašeho majetku.
    3. Osobní vlastnictví nemovitosti:

      • Dům, který jste zdědila, není součástí SJM, protože jste jej získala před manželstvím a dědictví do SJM nepatří (§ 709 občanského zákoníku).
      • Nicméně pokud je nemovitost zajištěna hypotečním úvěrem, je dům ohrožen, pokud hypotéka není splácena. Prioritou je tedy zajistit splácení hypotéky.

    2. Řešení dluhů manžela

    1. Zjistěte rozsah dluhů:

      • Pokud vám manžel nechce poskytnout informace o svých dluzích, obraťte se na Centrální evidenci exekucí (CEE). Tam můžete za poplatek získat přehled exekucí vedených proti vašemu manželovi.
      • Požádejte banku o výpis transakcí souvisejících s hypotékou, abyste zjistila, jak byly prostředky čerpány.
    2. Oddělení vaší odpovědnosti za dluhy:

      • Za dluhy, které si váš manžel sjednal bez vašeho vědomí a mimo potřeby rodiny (např. úvěry na osobní potřebu, hazard, atd.), nenesete odpovědnost (§ 732 občanského zákoníku). Pokud by věřitelé vymáhali tyto dluhy i po vás, můžete se bránit soudně a argumentovat, že o těchto dluzích jste nevěděla.
    3. Jednání s věřiteli:

      • Pokud máte informace o konkrétních věřitelích (banky, nebankovní společnosti apod.), obraťte se na ně s žádostí o vyjasnění dluhů. Zároveň je informujte o své snaze zúžit SJM a o tom, že za dluhy manžela nehodláte odpovídat.

    3. Právní kroky proti manželovi

    1. Podání trestního oznámení (v případě zpronevěry):

      • Pokud máte podezření, že manžel peníze z hypotéky zpronevěřil nebo je využil na jiné účely, můžete podat trestní oznámení pro zpronevěru (§ 206 trestního zákoníku).
      • Důkazy: Jakékoli informace o tom, že prostředky byly využity jinak než na rekonstrukci (např. výpisy z účtů, komunikace s bankou apod.).
    2. Žádost o rozvod a majetkové vypořádání:

      • Pokud situace s manželem není udržitelná a odmítá spolupracovat, zvažte podání návrhu na rozvod. V rámci rozvodu byste mohla požádat o soudní ochranu vašeho majetku.
      • Rozvod neznamená automatické vyřešení dluhů, ale umožní vám ochránit svůj majetek a zajistit, aby nové dluhy manžela již nespadaly pod vaše společné jmění.

    4. Ochrana dětí a vašeho zdraví

    • Sociální služby: Pokud se bojíte, že by situace mohla ovlivnit péči o děti, obraťte se na Orgán sociálně-právní ochrany dětí (OSPOD). Ten vám může pomoci řešit situaci i s ohledem na práva vašich dětí a případně asistovat při řešení finančních problémů.
    • Psychologická podpora: Situace, kterou procházíte, je psychicky náročná. Nebojte se obrátit na odborníka, například psychologa, který vám pomůže zvládnout stres a najít vnitřní sílu.

    5. Další kroky

    1. Právní poradenství: Kontaktujte advokáta specializovaného na rodinné a majetkové právo. Pomůže vám s návrhem na zúžení SJM, podáním trestního oznámení nebo s ochranou vašeho majetku.
    2. Dluhové poradenství: Obraťte se na dluhové poradny (např. Poradna při finanční tísni nebo Člověk v tísni). Tyto organizace vám zdarma pomohou s analýzou situace a návrhem řešení.
    3. Konsolidace dluhů: Pokud je to možné, zvažte konsolidaci nebo refinancování hypotéky, abyste mohla situaci lépe zvládnout.

    Shrnutí

    • Vaše zděděná nemovitost je chráněná před dluhy, které nejsou spojeny s hypotékou, ale zástavní právo banky ohrožuje váš dům, pokud hypotéka není splácena.
    • Za úvěry, které manžel sjednal bez vašeho vědomí a mimo potřeby rodiny, nenesete odpovědnost.
    • Důležitým krokem je zúžení SJM, které ochrání váš majetek před budoucími dluhy.
    • Pokud máte podezření na zpronevěru nebo úvěrový podvod, zvažte trestní oznámení.

    Pokud byste potřebovala pomoci s konkrétním dokumentem (výzvou, návrhem na zúžení SJM, apod.), dejte vědět. Rád Vám jako advokát pomůžu!

    Nebo využijte služeb jiného advokáta - www.advokatikomora.cz  

    Nenašli jste odpověď na Váš dotaz? Zeptejte se našich právníků za drobný poplatek 99 Kč. Odpověď obdržíte maximálně do 5 pracovních dnů. Poradit se s naším advokátem.
    Komentáře pod články slouží k okomentování stránky. Pokud chcete poslat dotaz našim právníkům, pokračujte ZDE. Do komentářů prosíme nevkládejte dotazy. Děkujeme.

    Komentáře vytvořeny pomocí CComment

    Společný majetek manželů
    Rozvod manželství
    Vše o dědění a vydědění
    Proč se nevyplatí ignorovat dopisy

    Výživné, alimenty - nejčastější dotazy

    Vymáhání dluhů, směnky

    Strašák jménem exekuce
    Osobní bankrot (konkurz), oddlužení (insolvence) - informace
    Trvalé bydliště
    Omezení, zbavení svéprávnosti
    Proč se nevyplatí ignorovat dopisy

    Na co nezapomenout při stěhování