V srpnu 2011 jsem měla s manželem svatbu. V dubnu 2013 jsem od svého otce obdržela dar (800.000 Kč), který jsme s manželem postupně v letech 2013 – 2016 investovali do stavby našeho rodinného domu. Peníze jsem mu vždy přeposlala na manželův účet, odkud je čerpal (nejspíše) na dílčí platby v rámci stavby. V dubnu 2016 došlo k rozchodu, v prosinci 2016 k oddělení majetkového jmění prostřednictvím notářského zápisu.

V dubnu 2017 nechal sepsat exmanžel smlouvu o vypořádání majetku. SJM (dům, movitý majetek atd.) ale nikdy řádně nebylo vypořádáno (obdržela jsem 200.000 Kč a starší auto). Rozvod proběhl v srpnu 2019. Loni (2022) (2022) jsem podala žalobu, že SJM nebylo vypořádáno, kterou soud zamítl s tím, že SJM zaniklo v okamžiku notářského zápisu. Otcův dar byl označen jako vnos do SJM, tj. ten zanikl také. Je nějaká jiná cesta, jak tátovy peníze nárokovat od exmanžela? Např. bezdůvodné obohacení? Nebo zda je možné nárokovat dar v rámci řízení SJM (např. v rámci odvolání)? Děkuji, Kristýna.

ODPOVĚĎ:
Bohužel zde cesty nejsou. Tím, že jste použila darované prostředky na investici do společného majetku a vložila je na manželům účet, tak jste je vložila i do SJM.