1 1 1 1 1 Hodnocení 1.00 (1 hlas)

Ještě před uzavřením manželství jsem si koupila byt na hypotéku. Byt jsem poté pronajímala. S manželem jsme společný účet nikdy neměli, hypotéka a vše kolem bytu se odehrávalo z mého účtu.   Nyní bych chtěla byt prodat. S manželem nejsme rozvedení, ale nežijeme spolu. Chtěla jsem se zeptat, jestli v případě prodeje bytu by měl manžel na získané peníze z prodeje bytu nějaký nárok, příp. jak udělat to, aby na peníze nárok neměl? Děkuji za odpověď.

ODPOVĚĎ:
Pokud finance, které obdržíte z prodeje vložíte na bankovní účet, který je zpravidla v SJM, mohly by se finance z prodeje stát součástí SJM. I kdybyste si založila separátní bankovní účet či spořící účet, bude za trvání manželství spadat do společného jmění manželů. Řešením by bylo vypořádání SJM nyní a úprava zákonného režimu SJM na smluvní režim, například odklad vzniku SJM ke dni zániku manželství nebo režim oddělených jmění. Před touto úpravou je však potřeba stávající SJM vypořádat.