Musí dospělý potomek vrátit přeplatek výživného nebo se jednou vyplacené výživné nevrací?
- Uložil(a): Mgr. Vlaďka Šťastná (soc. prac.)
- Kategorie: Výživné, alimenty, vyživovaná osoba
Chtěla bych se zeptat jak je to s údajným přeplacením výživného. Můj již zletilý syn ukončil studium a od 1.9.2019 nastoupil do zaměstnání. Jeho otci se výživné strhávalo exekučním příkazem. 31.10.2019 podal otec žádost o zrušení výživného. Syn 21.11.2019 soudu sdělil, že se zrušením souhlasí neboť nastoupil do zaměstnání.
V rozsudku je uvedeno, že se vyživovací povinnost ruší ke dni 1.9.2019. Synovi přišlo výživné i v měsíci září a říjnu 2019. Moje otázka: musí syn výživné za tyto dva měsíce vrátit? Předem děkuji za odpověď Zora.
ODPOVĚĎ:
Podle § 923 odst. 2 občanského zákoníku platí, že: Dojde-li ke zrušení nebo snížení výživného za minulou dobu pro nezletilé dítě, které nenabylo plné svéprávnosti, spotřebované výživné se nevrací. Pouze u výživného pro nezletilé dítě tedy není povinnost spotřebované výživné vracet. U ostatních druhů výživného (např. pro zletilé dítě) je povinnost vrátit výživné dána a není-li tato povinnost splněna dobrovolně, lze se jí domáhat soudně. Protože je Váš syn již zletilý, měl by tedy výživné za září a říjen 2019 otci vrátit.
Štítky: