Obdržel jsem rozsudek soudu, proti jehož výroku se chci odvolat, jelikož se soud zabýval pouze mým příjmem, ale nikoliv matky dítěte, i když jsem to požadoval a poukazoval na rozpory tvrzení. Výrok zní: Výživné, které je otec povinen platit na xxxx se počínaje 1.9.2020 zvyšuje z částky 4.000 Kč na částku 6.000 Kč měsíčně.

Dlužné výživné za dobu od 1.9.2020 do 28.2.2023 ve výši 50.000 Kč je otec povinen zaplatit xxx ve splátkách po 2.000 Kč  měsíčně splatných spolu s běžným výživným, počínaje měsícem následujícím po právní moci tohoto rozsudku, pod ztrátou výhody splátek.   II. Tím se mění rozsudek Okresního soudu v Děčíně ze dne 2. 12. 2010, čj. xxx.   III. Žádný z účastníků nemá právo na náhradu nákladů řízení.   Jedná se mi o to, jak napsat odvolací návrh. Tedy zda navrhnout zrušení a vrácení věci zpět k Okresnímu soudu v Děčíně, nebo navrhnout změnu přímo odvolacím soudem a to tak, aby výživné bylo stanoveno např. na 5.000 Kč. od rozsudku a zpětně bylo navýšení zamítnuto. S poděkováním Metoděj.

ODPOVĚĎ:
Obě Vámi navrhované varianty odvolání jsou možné - v odvolání můžete navrhnout konkrétní výrok, tedy např. hrazení částky 5 000 Kč do budoucna (nikoliv zpětně) nebo krajskému soudu navrhnout, aby věc vrátil okresnímu soudu k novému projednání. Vzory odvolání najdete k dispozici na internetu nebo Vám s jeho sepsáním mohou pomoci například pracovníci občanských poraden nebo oblastních charit, které zpravidla nabízí bezplatné právní poradenství.
Nad rámec Vašeho dotazu podotýkám, že rozhodnutí soudu ve věcech výživného jsou tzv. předběžně vykonatelná. To znamená, že podání odvolání ve věci výživného nemá odkladný účinek. I když tedy podáte odvolání, jste povinen začít hradit výživné v nově stanovené výši. Pokud byste matce dál hradil výživné v původní výši, mohla by po Vás dlužné výživné vymáhat výkonem rozhodnutí (exekucí).