Počet stránek ve webu: 48507

    1 1 1 1 1
    Pomohl Vám tento článek? Pokud ano, klikněte prosíme na 5 hvězdiček. Děkujeme! :)

    Provozujeme solární studio v malém obchodním centru. Na našem patře je většina zkrášlovacích služeb (nehty, vlasy, dámské fitness). Bohužel vedle naší provozovny umístili prodejnu se psím žrádlem. Z prodejny jde neskutečný zápach, který trápí nás i zákazníky. Ačkoliv to již soustavně řešíme s Pronajímatelem, který má OC na starost, bohužel zápach je cítit neustále (při svozu nového zboží, nebo už i skrz zeď).

    Zákazníci si také stěžují na zápach. Dost nás to omezuje, jak po zdravotních stránkách, psychických (neustálé dohadování), tak i obchodních - ztráta zákazníků. Dá se s tím nějakým způsobem bojovat? Případně vymáhat možnou ztrátu? Předem děkuji za odpověď. S pozdravem Zuzana.

     

    Odpověď:

    Ve Vámi popsaném případě bude nejvhodnější vyvinout na pronajímatele takový nátlak, který by ho donutil zjednat nápravu. Jedná se totiž primárně o porušení povinnosti pronajímatele. Konkrétně dle § 2205 písm. c) občanského zákoníku zavazuje nájemní smlouva pronajímatele:
    „zajistit nájemci nerušené užívání věci po dobu nájmu“
    Je-li nájemce ve výkonu nájmu rušen (a to například třetí osobou), je nezbytné oznámit to pronajímateli, což se ve Vašem případě stalo. Pakliže pronajímatel nezjedná nápravu, dalo by se uvažovat o aplikaci § 2212/3 občanského zákoníku, dle něhož platí, že:
    „Bude-li nájemce rušen v užívání věci nebo jinak dotčen jednáním třetí osoby, má právo na přiměřenou slevu z nájemného, pokud takové jednání třetí osoby pronajímateli včas oznámil. “
    Na pronajímatele tedy můžete vyvinout nátlak v podobě vznesení požadavku na přiměřenou slevu z nájemného.
    V úvahu přichází rovněž aplikace § 2211 občanského zákoníku, dle něhož platí, že:
    „Ohrozí-li třetí osoba nájemce v jeho nájemním právu nebo způsobí-li nájemci porušením nájemního práva újmu, může se ochrany domáhat nájemce sám. “
    Teoreticky byste se tedy mohli bránit proti nadměrnému zápachu ze sousedního obchodu i vlastními silami (například soudní cestou). Tato varianta by však pro Vás byla finančně i časově mnohem náročnější.
    V této věci se můžete obrátit rovněž na místně příslušnou krajskou hygienickou stanici a konzultovat zde, zda nemohlo dojít k překročení hygienických limitů (s ohledem na skutečnost, že zápach se objevuje v obchodním centru).
    ____________________________
    Právní předpisy zmiňované v odpovědi:
    zákon č. 89/2012 Sb. , občanský zákoník

    Nenašli jste odpověď na Váš dotaz? Zeptejte se našich právníků za drobný poplatek 99 Kč. Odpověď obdržíte maximálně do 5 pracovních dnů. Poradit se s naším advokátem.

    Komentáře vytvořeny pomocí CComment

    Společný majetek manželů
    Rozvod manželství
    Vše o dědění a vydědění
    Proč se nevyplatí ignorovat dopisy

    Výživné, alimenty - nejčastější dotazy

    Vymáhání dluhů, směnky

    Strašák jménem exekuce
    Osobní bankrot (konkurz), oddlužení (insolvence) - informace
    Trvalé bydliště
    Omezení, zbavení svéprávnosti
    Proč se nevyplatí ignorovat dopisy

    Na co nezapomenout při stěhování