Jsem opatrovníkem svého otce, který byl omezen na svéprávnosti a nyní je v domově důchodců. Dům, ve kterém bydlím, je z 4/6 jeho, z 2/6 můj. Pokud je potřeba na domě udělat nějaká větší úprava (nové topení), mohu na tuto opravu vybrat a použít část jeho peněz, co má v domově v depozitu? Musím každoročně psát na soud zprávu opatrovníka, tak abych neudělal něco, co je v rozporu se zákonem, když už otec se mnou nebydlí a má už trvalé bydliště v domově důchodců.
Velice děkuji.
Nakládání opatrovníka s penězi nesvéprávné osoby - pravidla (osoba s omezením způsobilosti k právním úkonům)
- Základní údaje
- Uložil(a): Mgr. Vlaďka Šťastná (soc. prac.)
- Kategorie: Nezařazené dotazy (různé)
- Zobrazení: 107
Podle § 480 odst. 2 zákona č. 89/2012 Sb. (občanský zákoník) nesmí opatrovník bez souhlasu opatrovnické rady (nebo bez svolení soudu) naložit s majetkem opatrovance, jedná-li se o nabyti nebo zcizení (tj. prodej nebo darování) majetku v hodnotě převyšující částku odpovídající stonásobku životního minima jednotlivce nebo jednu třetinu opatrovancova majetku, ledaže tato třetina představuje hodnotu jen nepatrnou.
Zákon tedy stanovuje jen maximální částky, nad jejichž rámec již opatrovník nesmí s majetkem opatrovance nakládat. I když tyto maximální částky stanovené zákonem jsou poměrně vysoké, velká část soudů zastává názor, že opatrovník by měl z peněz opatrovance hradit jen běžné výdaje a větší výdaje má předložit soudu ke schválení.
Vzhledem k tomu, že Váš otec sice je spoluvlastníkem domu, ale dům neužívá (protože bydlí v domově důchodců) a opravou domu tak zhodnocujete majetek, který užíváte jen Vy, raději doporučuji poslat k soudu návrh na schválení právního jednání. Vzory takového návrhu najdete k dispozici na internetu nebo Vám s jeho sepsáním mohou pomoci například pracovníci občanských poraden, oblastních charit, které zpravidla nabízí bezplatné právní poradenství. Nebo advokát - www.AdvokatiKomora.cz