1/ Podnikání českého subjektu v zahraničí:
S ohledem na členství České republiky i Řecka v EU, v jejímž rámci je umožněn volný pohyb služeb, by mělo být Vaše podnikání na území Řecka možné. V českém právním řádu je tato problematika upravena zákonem o volném pohybu služeb (zák. č. 222/2009 Sb. , v platném znění), který vychází ze Směrnice Evropského parlamentu a Rady 2006/123/ES, ze dne 12. 12. 2006, o službách na vnitřním trhu. Obdobný právní předpis by pak měl být vydán rovněž v Řecku.
Pro získání konkrétních informací o podmínkách živnostenského podnikání na území Řecka Vám doporučuji kontaktovat místně příslušné jednotné kontaktní místo, kterými jsou dle § 13 zákona o volném pohybu služeb ve spojení s vyhláškou č. 248/2009 Sb. tyto obecní živnostenské úřady:
Magistrát města Brna - obecní živnostenský úřad
Městský úřad Černošice - obecní živnostenský úřad
Magistrát města České Budějovice - obecní živnostenský úřad
Magistrát města Hradec Králové - obecní živnostenský úřad
Magistrát města Jihlavy - obecní živnostenský úřad
Magistrát města Karlovy Vary - obecní živnostenský úřad
Magistrát města Liberec - obecní živnostenský úřad
Magistrát města Olomouce - obecní živnostenský úřad
Magistrát města Ostravy - obecní živnostenský úřad
Magistrát města Pardubic - obecní živnostenský úřad
Magistrát města Plzně - obecní živnostenský úřad
Magistrát města Ústí nad Labem - obecní živnostenský úřad
Magistrát města Zlína - obecní živnostenský úřad
Úřad městské části Praha 1 - obecní živnostenský úřad
Úřad městské části Praha 7 - obecní živnostenský úřad
Každé z těchto jednotných kontaktních míst pak poskytuje:
a/ informace nezbytné pro získání oprávnění k poskytování služby, mezi něž patří zejména náležitosti žádosti a kontaktní údaje správních orgánů, které jsou příslušné k vyřízení žádosti podle jiných právních předpisů,
b/ obecné informace o požadavcích týkajících se získání oprávnění k poskytování služby v jiných členských státech,
c/ obecné informace o opravných prostředcích proti rozhodnutím správních orgánů a o možnostech řešení sporů mezi poskytovatelem služby a příjemcem služby, nebo mezi poskytovateli služby,
d/ obecné informace o požadavcích týkajících se ochrany spotřebitele v jiných členských státech,
e/ kontaktní údaje sdružení nebo jiných právnických osob, včetně Evropské sítě spotřebitelských středisek, které mohou poskytovatelům služeb nebo příjemcům služeb poskytovat praktickou pomoc.
2/ Vliv podnikání na pobírání rodičovského příspěvku:
Dle § 31/3 písm. e) zákona o státní sociální podpoře (zák. č. 117/1995 Sb. , v platném znění) se podmínka osobní celodenní péče o dítě považuje za splněnou (a rodičovský příspěvek tudíž náleží), např. i pokud rodič zajistí péči o dítě jinou zletilou osobou v době, kdy je výdělečně činný (a to ve smyslu § 10 zákona o státní sociální podpoře).
Pro ověření zachování Vašeho nároku na výplatu rodičovského příspěvku rovněž v době, kdy budete podnikat v zahraničí, Vám doporučuji kontaktovat orgán, který Vám tuto dávku vyplácí, t. j. krajskou pobočku Úřadu práce (§ 58/1 zákona o státní sociální podpoře).
3/ Postup při kontrole v zahraničí:
V tomto ohledu Vás rovněž odkazuji na informace, které o řecké právní úpravě živnostenského podnikání získáte od jednotného kontaktního místa dle odpovědi ad 1/ výše.
Komentáře vytvořeny pomocí CComment