Zemřel mi bratr. Byl svobodný, bezdětný, nestýkali jsme se 20 let. Nemám zájem nic dědit ani nechci zarizovat pohřeb. Mám ze zákona nějaké povinnosti, které jsem povinen plnit??? Děkuji za odpověď.

ODPOVĚĎ:
Pokud Vašemu zesnulému bratrovi nikdo z blízkých nevypraví pohřeb, vypraví jej obec. Obec má potom právo na náhradu nákladů po dědicích zesnulého. Pokud již nežijí vaši rodiče, budete soudním komisařem (notářem) povolán jako dědic ze zákona (pokud tedy neexistuje závěť), kdy však lze dědictví do jednoho měsíce od doručení vyrozumění odmítnout, a to buď ústně při jednání nebo písemně. Soudní komisař Vás o možnosti odmítnutí poučí (proto doporučuji vše dobře pročíst). Pokud dědictví neodmítnete, stanete se dědicem a zdědíte i všechny případné dluhy.

Stránka obsahuje odpověď na tato témata:

  • Povinnost vypravit sourozenci pohřeb (zemřelý neboštík bezdětný, bez manželky, bez manžela)