Počet stránek ve webu: 47765

    1 1 1 1 1
    Pomohl Vám tento článek? Pokud ano, klikněte prosíme na 5 hvězdiček. Děkujeme! :)

    Obracím se na Vás s prosbou o informaci ohledně stavby přístřešku pro hospodářská zvířata. Soused si postavil přístřešek na pastvině pro hospodářská zvířata (kůň a cca 15 ovcí) o těchto parametrech - velikost přístřešku cca 24 m2, dřevostavba jednopatrová, nepodsklepená, na jedné straně otevřená, zabetonované nosné pilíře. Přístřešek je umístěn cca 7 m od hranice mé zahrady, která je využívaná jako relaxační a odpočinková. Přístřešek je na pozemku souseda, kde má také svoji nemovitost. V obci není žádné omezení ohledně chovu domácích zvířat. Zajímalo by mě, zda musí mít na tuto stavbu stavební povolení a zda jsem nějakou formou účastníkem řízení a je třeba mého souhlasu. Jelikož je objekt umístěn velice blízko, jsme obtěžováni zápachem. Děkuji velice za odezvu a přeji hezký den František Daněk.

    Odpověď:

    Ze znění dotazu usuzuji, že Váš soused vybudoval na svém pozemku stavbu spadající do kategorie jednoduchých staveb. Dle odst. 1 písm. h) přílohy č. 2 stavebního zákona totiž mezi jednoduché stavby patří:

    „stavby pro hospodářská zvířata do 60 m2 zastavěné plochy a do 5 m výšky, podsklepené nejvýše do hloubky 3 m“

    Dle § 171 stavebního zákona je k výstavbě jednoduchých staveb (tedy i výše uvedené stavby pro hospodářská zvířata) zapotřebí získat předem od stavebního úřadu povolení záměru.

    Váš soused byl tedy povinen oslovit místně příslušný stavební úřad, předložit mu všechny potřebné podklady a požádat ho o povolení stavebního záměru. Vy, jako vlastník sousedního pozemku, byste se v takovém případě stal účastníkem řízení (§ 182 písm. d) stavebního zákona) a mohl byste (mimo jiné) vznášet své námitky (§ 190 stavebního zákona).

    V současné chvíli můžete kontaktovat místně příslušný stavební úřad a na existenci sousedovy nepovolené stavby (tzv. černé stavby) ho upozornit (ideálně včetně fotodokumentace). Stavební úřad by měl provést kontrolu a dospěje-li k závěru, že se skutečně jedná o tzv. černou stavbu, měl by zahájit řízení o odstranění stavby – v rámci tohoto řízení ovšem stavební úřad umožní Vašemu sousedovi požádat o dodatečné povolení jeho přístřešku.

    Pakliže by stavební úřad sousedův přístřešek nakonec povolil, mohl byste se proti takovému jeho rozhodnutí bránit odvoláním, případně byste mohl posléze podat i žalobu ke správnímu soudu.

    Pokud by se Vám nepodařilo docílit odstranění sousedova přístřešku (či jiné nápravy nevyhovujícího stavu) cestou stavebního úřadu (případně správního soudu), mohl byste se ještě bránit soukromoprávní cestou – tedy podáním žaloby k civilnímu (okresnímu) soudu. Svou žalobu byste mohl opřít zejména o tato ustanovení:

    - § 1013/1 občanského zákoníku, dle něhož platí, že:

    „Vlastník se zdrží všeho, co působí, že … pach … a jiné podobné účinky (imise) vnikají na pozemek jiného vlastníka … v míře nepřiměřené místním poměrům a podstatně omezují obvyklé užívání pozemku …“

    - § 1004 občanského zákoníku, dle něhož platí, že:

    „Je-li držitel prováděním stavby ohrožen v držbě nemovité věci nebo může-li se pro to důvodně obávat následků uvedených v § 1013 … může se ohrožený držitel domáhat zákazu provádění stavby. Zákazu se držitel domáhat nemůže, jestliže ve správním řízení, jehož byl účastníkem, neuplatnil své námitky k žádosti o povolení takové stavby, ač tak učinit mohl.

    Dokud není o záležitosti rozhodnuto, může soud zakázat, aby se stavba prováděla …“

    (toto ustanovení je tedy použitelné pouze tehdy, budete-li v rámci řízení vedeného před stavebním úřadem aktivní),

    - případně § 1020 občanského zákoníku, dle něhož platí, že:

    „Má-li pro to vlastník pozemku rozumný důvod, může požadovat, aby se soused zdržel zřizování stavby na sousedním pozemku v těsné blízkosti společné hranice pozemků.“

    Rozhodnete-li se bránit soudní cestou, doporučuji Vám využít služeb advokáta:

    www.advokatikomora.cz 

    (a to advokáta zabývajícího se oblastí stavebního/správního práva, pokud byste chtěl podávat žalobu ke správnímu soudu a advokáta zabývajícího se oblastí občanského práva, pokud byste chtěl podávat žalobu k civilnímu soudu).

    ______________________________

    Právní předpisy zmiňované v odpovědi:

    • zákon č. 283/2021 Sb., stavební zákon
    • zákon č. 89/2012 Sb., občanský zákoník
    Nenašli jste odpověď na Váš dotaz? Zeptejte se našich právníků za drobný poplatek 99 Kč. Odpověď obdržíte maximálně do 5 pracovních dnů. Poradit se s naším advokátem.
    Komentáře pod články slouží k okomentování stránky. Pokud chcete poslat dotaz našim právníkům, pokračujte ZDE. Do komentářů prosíme nevkládejte dotazy. Děkujeme.

    Komentáře vytvořeny pomocí CComment

    Společný majetek manželů
    Rozvod manželství
    Vše o dědění a vydědění
    Proč se nevyplatí ignorovat dopisy

    Výživné, alimenty - nejčastější dotazy

    Vymáhání dluhů, směnky

    Strašák jménem exekuce
    Osobní bankrot (konkurz), oddlužení (insolvence) - informace
    Trvalé bydliště
    Omezení, zbavení svéprávnosti
    Proč se nevyplatí ignorovat dopisy

    Na co nezapomenout při stěhování